Ako vnímate svoju minulosť, prítomnosť a budúcnosť? Pozeráte sa na pozitívne situácie, ktoré sa vám stali, optimisticky alebo viac negatívne? Máte vo zvyku vidieť potenciálne príležitosti alebo sa skôr sústredíte na problémy a veci, ktoré by sa mohli pokaziť? Pozeráte sa na svet realisticky? Odpovedzte si na tieto otázky a zistíte, aký šťastní a spokojní ste vo svojom živote.
Ľudia, ktorí sú optimistickí, majú tendenciu byť šťastnejší, zdravší a lepšie zvládajú ťažké časy. Namiesto toho, aby sa vecí báli a vyhýbali sa im, prevládne u nich zvedavosť a idú do toho, aj keď majú strach. Optimistickí ľudia majú o sebe pozitívne afirmácie, pristupujú k veciam s nadšením a výzvou.
Čo sa však stane, ak je človek nerealisticko-optimistický? Prílišní optimisti majú veľké očakávania, môžu preto zažiť veľa sklamaní a následne upadnúť až do depresie. Pozerať sa na veci prehnane pozitívne i v prípade vážnej situácie sa nehodí a ľudia ľahko spoznajú pretvárku a silený úsmev.
Či už sme prirodzení optimisti alebo viac pesimisti, je to súčasť našej osobnosti a je to ťažké zmeniť. Ale nie nemožné. Môžeme si viac uvedomovať naše vlastné vzorce myslenia a učiť sa vnímať svet flexibilnejšie. Aký je však najlepší spôsob vnímania sveta? Zlatá stredná cesta – byť realistický optimista nám pomáha udržiavať triezvy pohľad na svet na základe toho, čo sme sa vo svete naučili, no zároveň pristupovať k veciam s nadšením a pozitívne.
Existuje niekoľko spôsobov, ako pozmeniť svoje vnímanie sveta. V prvom rade je dôležité premýšľať o svojich vlastných myšlienkach. Tu sú tri spôsoby, ako na to.
Predstavte si, že ste si vyrazili s priateľmi na jednodňový výlet a počasie bolo upršané a pochmúrne. Napriek tomu ste zažili veľa zábavy a pekných okamihov s partiou. Čo by ste si pomysleli na konci dňa? „Wau, to bol super deň.“ alebo „Škoda, že pršalo, bolo by to lepšie“. V podstate by ste túto situáciu mohli porovnať s jasným slnečným dňom alebo s prívalovým dažďom. Ktorú možnosť si vyberiete?
To, čo sa v daný deň stalo, nezmeníme, ale to, ako budeme vnímať danú situáciu, to je na nás. Ak prehodnotíme naše vnímanie, zmenia sa i naše pocity. Ak máme napríklad tendenciu pozerať na veci negatívne, prehodnotenie danej veci nám pomôže zmierniť naše záporné myšlienky a vyťažiť zo zažitého čo najviac. Skúste sa preto nabudúce spýtať: Akým iným spôsobom by som mohla/ol vnímať túto situáciu?
Kedy ste sa naposledy tešili z maličkostí, ktoré vám život v danej chvíli priniesol? Mnoho vedeckých dôkazov potvrdzuje, že vnímať svet v danej chvíli svojimi zmyslami (presne ako psíci) – čuchom, sluchom, zrakom a hmatom – prináša mnoho benefitov. Navyše ten, kto sa viac sústredí na dobré stránky a na to, čo sa mu darí, zmierňuje tým ľudskú prirodzenosť hľadať vo veciach to zlé. Či už vnímate pohár ako poloplný ale poloprázdny, vždy je v ňom rovnaké množstvo. Skúste sa preto spýtať samých seba: Aké sú pozitíva toho, čo sa práve deje?
Spôsob, akým premýšľame o svojich cieľoch, ovplyvňuje naše rozhodnutia, ochotu riskovať a naše ambície. Ak hľadíme na veci ako na problémy, znižuje to našu motiváciu na nich pracovať. Je preto menej pravdepodobné, že dosiahneme naše ciele. Ak však pozeráme na veci ako na potenciálne príležitosti, posúva nás to k tomu, čo chceme a nie k tomu, čo nechceme. Dáva nám to pocit kontroly, ktorá je dôležitá pre naše celkové šťastie. Skúste si nabudúce položiť otázku: Aké príležitosti a pozitívne výzvy sa tu nachádzajú, ktoré by mi pomohli dosiahnuť moje ciele?
http://www.actionforhappiness.org/take-action/be-positive-but-stay-realistic
Predošlé články na tému Ako byť šťastný:
Ako byť šťastný 9. časť – Nájdite svoj zmysel života
Ako byť šťastný 8. časť – Sebaúcta a sebadôvera
Ako byť šťastný 7. časť – prijatie seba samého
Ako byť šťastný 6. časť – stanovte si ciele
Ako byť šťastný 5. časť – splňte si svoje sny
Ako byť šťastný 4. časť – zaujímajte sa o iných a tešte sa s nimi
Ako byť šťastný: 3. časť – rozvíjajte svoj talent
Ako byť šťastný: 2. časť – Hľadajte dobro v iných ľuďoch