Sebaúcta a sebadôvera sú dva veľmi úzko prepojené pojmy a veľa ľudí si ich stotožňuje.
Aký je však medzi nimi rozdiel?
Sebadôvera je dôležitá na to, ako sa na seba pozeráme, ako napríklad posudzujeme svoj vzhľad a svoj výkon v konkrétnych oblastiach nášho života, či už v práci, v škole alebo pri konkrétnej činnosti – v športe alebo maľovaní. Náš pozitívny či negatívny úsudok je priamo závislý na našich posledných úspechoch či neúspechoch v tej-ktorej oblasti. Sebadôvera je úzko prepojená s tým, aké máme vzdelanie, majetok, zdravie.
Sebaúcta na rozdiel od sebadôvery vychádza z nášho vnútra, z našej osobnosti. Ak pochopíme, kto sme a prijmeme seba samého i s našimi nedostatkami zvýši sa naša sebaúcta.
Mnoho vedeckých dôkazov potvrdzuje, že ľudia s vyváženou sebadôverou a sebaúctou zažívajú viac šťastia a optimizmu. A naopak len veľmi málo z nich pociťuje depresiu, úzkosť či celkovo negatívnu energiu.
Martin Seligman, „otec“ pozitívnej psychológie, varoval pred nebezpečenstvom príliš vysokej sebadôvery. Prečo? Môžeme sa stať napríklad viac citlivými na negatívnu spätnú väzbu, byť nahnevaný a agresívny, keď je naše ego dotknuté a navyše zaujať negatívny postoj k sebazdokonaľovaniu. Môže to viesť taktiež k pocitu nadradenosti a dokonca aj k odlúčeniu od kolektívu. A keďže naše šťastie je závislé od kontaktu s inými ľuďmi, príliš vysoké sebavedomie nás môže urobiť nešťastnými.
Rovnako to platí i pri nízkom sebavedomí, čo nášmu pocitu šťastia taktiež neprospieva.
Všetci poznáme výraz „zaobchádzajte s inými tak, ako by ste chceli, aby zaobchádzali s vami“, ale čo ak to môžeme použiť aj obrátene? Niekedy vynakladáme veľa úsilia k súciteniu iných, avšak zostáva nám nejaké i pre nás samotných? Možno je to blízky priateľ, ktorý neprešiel pohovorom. Nepovieme mu, že „nie si dobrý“ alebo „nikdy sa nikam nedostaneš“. Skôr mu povieme, že môžeš to skúsiť znovu nabudúce alebo možno by si mal hľadať inú prácu, ktorá bude čo najlepšie využívať tvoje zručnosti. Čo keby sme sa rovnako súcitne správali i k sebe samým?
Moderná psychológia a neurovedy začali nedávno skúmať sebaúctu, ktorá je budhistickým konceptom už po tisíce rokov. Štúdie ukázali, že sebaúcta je spojená s väčším šťastím, optimizmom, zvedavosťou, odolnosťou a zníženou depresiou a úzkosťou. Navyše posilňuje našu sebadôveru. Zdá sa, že podporuje i budovanie vzťahov s ostatnými.
Kirstin Neff, vedúci psychológ v oblasti štúdie sebaúcty tvrdí, že ak si myslíme o sebe, že sme jedinými, kto niečo pokazí alebo nie sme v niečom dobrý, môžeme cítiť pocit hanby. To môže viesť až k vyhýbaniu sa kolektívu a spoločnosti. Ak si však uvedomíme, že neúspech a prehra je niečo, čo v živote zažije každý, budeme sa cítiť viac prepojený s ľuďmi a budeme zaobchádzať rovnako milo a starostlivo so sebou, ako aj s ostatnými. Podľa Kirstena nastúpi sebaúcta vtedy, ak nás zradí sebadôvera.
Štúdie Kirstena a ostatných tiež ukazujú, že sebaúcta podporuje vlastné seba-zdokonaľovanie a znižuje porovnávanie sa s ostatnými. Pomáha nám pristupovať k našim problémom s nadhľadom a odrádza nás od sebaľútosti. A navyše nás motivuje pracovať na našich výzvach a učiť sa z našich chýb. Z toho dôvodu nás vlastne podporuje k učeniu nových zručností a vedomostí.
Seba-prijatie a súcit sú tiež úzko spojené s duchovnou stránkou. Obe odzrkadľujú náš vzťah s našim vnútorným JA. Ak sa dokážeme zahĺbiť do svojho vnútra, nájdeme tam Pandorinu skrinku, v ktorej sa ukrýva aj vzťah k samému sebe. A na to je potrebné stíšiť sa a naučiť sa chvíľu byť sám so sebou bez vplyvu našich myšlienok. Práve to nám ponúka meditácia.
Sebaúcta a sebadôvera sú základom pre zdravé sebavedomie každého človeka.
Ak Vás táto téma zaujíma, pozývame Vás na naše Rozhovory na ženské témy, dňa 22.6. 2018, kde bude témou sebaprijatie.
Predošlé články na tému Ako byť šťastný:
Ako byť šťastný 7. časť – prijatie seba samého
Ako byť šťastný 6. časť – stanovte si ciele
Ako byť šťastný 5. časť – splňte si svoje sny
Ako byť šťastný 4. časť – zaujímajte sa o iných a tešte sa s nimi
Ako byť šťastný: 3. časť – rozvíjajte svoj talent
Ako byť šťastný: 2. časť – Hľadajte dobro v iných ľuďoch
Ako byť šťastný: 1. časť – Vďačnosť
Ako byť šťastný – 10 kľúčov ku šťastiu
Zdroj http://www.actionforhappiness.org