Ďalším krokom, ako byť šťastný, je hľadať dobro v iných ľuďoch. Každý z nás má silné aj slabé stránky a je len na nás na ktoré z nich zameriavame pozornosť. Ak chceme byť v akomkoľvek vzťahu šťastný, musíme sa zameriavať na tie kladné hodnoty u našich partnerov, či už ide o partnerské, rodinné, pracovné alebo kamarátske vzťahy. Je to základ pozitívneho myslenia a nášho zrkadla. To, čo vidíme negatívne na druhých, nám zrkadlí naše slabé stránky.
Je ľahké pokladať našich najbližších a najdrahších za samozrejmosť a nevážiť si ich dostatočne. Ak sa k tomu pridruží neustála kritika, môže to mať deštruktívne následky. Do tejto pasce sa často dostávame najmä v dlhotrvajúcich vzťahoch. Ale ak si nájdeme čas, aby sme si pripomenuli, čo si ceníme a vážime na ostatných, prejavíme vďačnosť, môžeme získať obaja viac radosti zo spoločného nažívania.
Prieskum dokazuje, že ak sa zameriame na dobré veci, ktoré sa nám stávajú každý deň, pomáha nám to zvyšovať naše šťastie. A rovnako to platí i pre naše blízke vzťahy. Psychológ John Gottman vykonal rozsiahly prieskum o tom, čo robia vzťahy, ktoré dlhodobo fungujú a čo tie, čo zlyhávajú. Ukázalo sa, že dôležitú úlohu zohráva náš postoj k partnerovi. Neustála kritika je veľmi deštruktívna nielen pre naše vzťahy, ale aj pre nás samotných. Ako byť šťastný, keď šťastie kritizujeme?.
Napriek tomu je také ľahké spadnúť do tejto pasce a to najmä v dlhotrvajúcich vzťahoch. Koniec koncov, ako ľudské bytosti nás evolúcia viedla k tomu, aby sme si prirodzene dávali pozor na to, čo je zlé, než na to, čo je dobré.
Gottman navrhuje, aby sme sa pri šťastnom vzťahu usilovali nahradiť každú negatívnu interakciu piatimi pozitívnymi interakciami. Navrhuje, aby sme sa vedome usilovali o dosiahnutie tejto rovnováhy tým, že ukážeme náklonnosť, poďakujeme a popremýšľame o tom, čo si ceníme na našich partneroch a blízkych.
Ak chcete byť šťastný, zamerajte sa na partnera, blízkeho priateľa alebo člena rodiny a nájdite si čas popremýšľať o nasledujúcich otázkach. Vždy si skúste zaznamenať konkrétne udalosti:
Následne (a to je najdôležitejšia časť!), keď ste s touto osobou, všímajte si jej silné stránky, hodnoty a veci, ktoré robí, ktoré si naozaj vážite, šťastné časy, ktoré ste spoločne zažili atď. Negatívne zmýšľanie často dokáže zablokovať to pekné, čo je schované vo vnútri, v našom podvedomí.
Skúste chvíľu porozmýšľať a doplniť pozitívne slová do nasledujúcich viet:
„Naozaj sa mi páči, keď …“
„Si taký/á dobrý/á v …“
„Keď vidím, ako robíš …, pripomína mi to ten super deň, keď sme …“
Takéto vety si môžeme denne pripomenúť na zlepšenie všetkých našich vzťahov. Napríklad pred tým, než s niekým strávite čas, premýšľajte o veciach, ktoré sa vám na nich páčia, ktoré oceňujete alebo obdivujete. Podobne aj po spoločne strávenom čase popremýšľajte nad vecami, ktoré ste si cenili na tom druhom a čo vás tešilo na spoločne strávenom čase.
Zdroj: http://www.actionforhappiness.org