Vďačnosť patrí medzi 10 kľúčov šťastného života podľa organizácie Action for Happiness. Ľudia, ktorí vedia prejaviť vďačnosť, majú tendenciu byť zároveň šťastnejší, zdravší a viesť naplňujúci život. Byť vďačný môže pomôcť ľuďom vyrovnať sa so stresom a môže mať dokonca priaznivý vplyv na srdcovú frekvenciu. Vzhľadom k prínosom, ktoré boli vedecky dokázané, prečo neskúsiť naučiť sa byť vďačným? Testy ukázali, že ľudia, ktorí toto praktizovali každý večer po dobu jedného týždňa, boli šťastnejší a menej depresívni a to aj po mesiaci, troch mesiacoch a dokonca aj po šiestich mesiacoch potom.
Od starovekých biblických čias až po súčasné poznatky sa považuje vďačnosť za veľmi užitočnú a to nielen pre nás, ale aj pre ľudí v našom okolí. Často v nás ale nie je vďačnosť zafixovaná a väčšinou považujeme i tie pekné veci v našich životoch za samozrejmosť. Preto sa musíme vedome učiť prejavovať vďačnosť tak, aby sa z toho stal zvyk.
Z pohľadu vedy, vďačnosť nám ukazuje, ako sa cítime psychologicky a spoločensky. Zvyšuje to naše pozitívne emócie a znižuje tie negatívne. Posilňuje našu celkovú spokojnosť so životom a pomáha nám zaujať pozitívny postoj. Okrem toho bolo dokázané, že vďačnosť znižuje zdravotné ťažkosti a pomáha nám ľahšie prekonávať problémy. Dokonca sa zdá, že znižuje význam, aký kladieme na hmotný majetok a môže zvýšiť našu schopnosť dosiahnuť vytýčené ciele.
Prečo to tak funguje? Prirodzene sa sústredíme na to, čo sa kazí v našom živote a prehrávame si to neustále v hlave. Rýchlo si všimneme aj tie najmenšie problémy, ale zriedkakedy zvykneme stráviť nejaký čas pozastavením sa nad tými dobrými vecami. Veci, ktoré nám priniesli rýchly úsmev alebo príjemný pocit, sú často zabudnuté alebo sme si ich možno ani nepovšimli.
Tento úkon (byť vďačný) je jednoduchý, ale neuveriteľne silný. Je to o tom, že si nájdeme čas, aby sme si všimli tie príjemné veci v našich životoch a získali z nich viac. Čo je cennejšie, ako keď si rodičia pripomenú veci, za ktoré sú vďační a budú o nich rozprávať? Môže to tiež pomôcť ich deťom naučiť sa premýšľať o dobrých veciach a snáď si udržia zvyk vďačnosti až do konca svojho života.
Toto cvičenie zahŕňa schopnosť vedome stráviť každý deň niekoľko minút sústredením sa na niektoré z dobrých vecí, ktoré sa nám stali. Týmto spôsobom si začneme viac všímať, čo funguje správne a čo zle v našich životoch. Dokonca aj zlý deň nám môže priniesť niečo pekné, aj keď len v menšom rozsahu.
Každý večer – predtým, než pôjdete spať, popremýšľajte o svojom dni a spomeňte si na tri príjemné veci, ktoré sa vám stali – veci, ktoré prebehli dobre, ktoré sa vám páčili alebo za ktoré ste boli vďační. Môže sa to týkať niečoho malého (napríklad chutného sendviča alebo dieťaťa, ako sa usmieva v autobuse) alebo niečoho, čo má pre vás veľký význam. Zrejme zistíte, že sa to každý deň bude líšiť. Skúste toto pre začiatok robiť týždeň.
Zapisujte si ich– tento krok je dôležitý. Môžete si zaobstarať malý zápisník len na tento účel alebo si ich môžete zapisovať a sledovať online pomocou aplikácie .
Myslite na „prečo“ – každú vec, za ktorú ste vďační, odôvodníte, prečo sa to stalo a prečo vás teší. Môže to byť na prvý pohľad trochu zložité, ale len čo sa do toho dostanete, budete to robiť automaticky, nenútene.
Pozrite sa späť – po týždni sa pozrite späť na to, čo ste napísali. Ako sa cítite, keď sa pozeráte na všetky tieto príjemné veci? Všimli ste si nejakú súvislosť medzi nimi?
Pokračujte v tom– skúste v tom pokračovať aspoň ďalších pár týždňov. Mnoho ľudí zistí, že sa to stane večerným zvykom. Po nejakom čase možno zistíte, že to nepotrebujete robiť každý deň. Trikrát do týždňa alebo dokonca raz do týždňa vám môže stačiť. Môžete tiež zistiť, že časom začnete viac oceňovať dobré veci v živote.
Pozrite si niekoľko príkladov dobrých vecí, vrátane záznamov prečo sa stali a prečo boli dobré:
„Narazila som na Davida- nevidela som ho roky. Bola by som zabudla, ako veľmi ma vedel rozosmiať.“
„Fakt som si užil dnešný obed – bolo príjemné ísť do parku na 20 minút a baviť sa s Jakubom namiesto jedenia za stolom. Stalo sa to preto, lebo som si myslel, že by to bola príjemná zmena a navrhol som to. A Jakubovi sa tiež páčil tento nápad!“
„Hurá“ – Deti si spravili svoju domácu úlohu bez toho, aby som im to veľmi pripomínala. Bolo to preto, lebo sme sa po čaji dohodli na tichej hodine, ktorá sa konečne stala naším zvykom.“
Zdroj: http://www.actionforhappiness.org
Prečítajte si aj ďalšie časti Ako byť šťastný:
Ako byť šťastný 5. časť – splňte si svoje sny
Ako byť šťastný 4. časť – zaujímajte sa o iných a tešte sa s nimi
Ako byť šťastný: 3. časť – rozvíjajte svoj talent
Ako byť šťastný: 2. časť – Hľadajte dobro v iných ľuďoch