Je prirodzené, že využívame to, čo nám bolo dané do vienka. Tým, že sa sústredíme na to, čo nás baví a čo nám bolo od prírody dané nachádzame naše silné stránky a aj náš talent. A štúdie v súčasnosti dokazujú, že ak sa dokážeme realizovať v tom, na čo máme vlohy, robí nás to šťastnejšími. Dokonca stačí len týždeň praktizovania tohto cvičenia.
Silné stránky, naše talenty, ktoré nám boli dané do vienka, sú naše osobnostné charakteristiky, ktoré nám umožňujú vykonávať určitú činnosť lepšie ako iní ľudia. Jednoduchšie v týchto oblastiach naberáme informácie, skúsenosti a sme schopní ich efektívnejšie rozvíjať.
Ale nestačí ich len poznať, musíme ich uviesť aj do praxe. Keď správne využívame naše predispozície, cítime sa príjemne a sme plní energie. Zistíme, že nás to ťahá využívať ich v rôznych oblastiach nášho života, napr. v práci, doma a pri voľnočasových aktivitách. Sú to oblasti, kde sa učíme rýchlo a často to na nás ihneď vidieť.
Pozrime si 2 príklady futbalistov. Jeden má prirodzený talent a druhý nie. Futbalista s prirodzeným talentom sa rýchlejšie zlepšuje, podáva lepší výkon a stačí mu len niekoľko opakovaní na oslovenie si novej techniky. Ak však chce dosahovať úspechy, musí na svojom talente pracovať, čo znamená chodiť na tréningy, učiť sa z chýb iných hráčov ai. Futbalista bez prirodzeného talentu bude musieť pracovať omnoho tvrdšie, opakovať omnoho dlhšie. Pri svojom plnom výkone však bude dosahovať porovnateľné výsledky ako futbalista s prirodzeným talentom pri polovičnom výkone. A aj keď zo začiatku ho tento šport robí šťastným, časom to môže opadnúť. Preto je potrebné zamerať sa na tie činnosti, oblasti, v ktorých skutočne vynikáme, ktoré nám boli dané do vienka.
Psychológovia v USA zistili, že ľudia, ktorí sa každý deň po dobu jedného týždňa pokúšali používať svoje silné stránky novými spôsobmi, boli šťastnejší a menej depresívni aj o 6 mesiacov neskôr. Ďalšia nedávna štúdia vykonaná v Anglicku ukázala, že ľudia, ktorí cítili, že používajú svoje silné stránky, majú pozitívnejšie emócie, väčšiu vitalitu a vyššie sebavedomie v porovnaní s ľuďmi, ktorí necítili, že ich využívajú.
Používanie svojich silných stránok neznamená ignorovanie tých slabších. Pozitívna psychológia tvrdí, že ak sa sústredíme na rozvoj a použitie viacerých našich silných stránok, pomôže nám to zo seba dostať to najlepšie čo je v nás a budeme sa cítiť šťastnejší. Samozrejme musíme mať pod kontrolou aj naše slabé miesta. Ak si ich uvedomíme, tak sami zistíme, že nemusíme byť najlepší vo všetkom a v tom, čo nám ide horšie sa uspokojiť aj s nižšími výsledkami.
Niekedy je ťažké ich identifikovať. Často naše silné stránky berieme ako samozrejmosť a nevnímame ich alebo si dokonca myslíme, že žiadne nemáme. Z toho dôvodu psychológovia vytvorili dotazník, ktorý nám pomôže.
Jeden z najpoužívanejších dotazníkov na silné stránky bol vytvorený dvoma zakladateľmi pozitívnej psychológie Dr. Martinom Seligmanom a Dr. Chrisom Petersonom. Ich výskum určil 24 znakov silných stránok. Ak máte záujem a zvládnete ho v angličtine, spravte si tento VIA dotazník. Je zadarmo a trvá asi 30 minút.Výsledok dotazníka vám ukáže zoznam všetkých 24 silných stránok, ale len prvých 5 sa môže považovať za vašu osobnostnú zmes silných stránok.
Ale stačí sa aj zamyslieť a zapísať si na papier, čo nás baví, čo robíme s radosťou, pri ktorých činnostiach sa cítime dobre. Popýtať sa svojich priateľov, ako Vás vnímajú, čo si na Vás cenia a aké vlastnosti na Vás obdivujú.
Pozrite sa na každú z vašich top 5 silných stránok a opýtajte sa sami seba:
Ak si nemyslíte, že jednu z týchto silných stránok naozaj máte, pozrite sa na čísla 6, 7 alebo 8 v zozname a položte si rovnaké otázky. Spravte si zoznam 5 silných stránok, v ktorom sa cítite, že ste to naozaj vy a ste ním nadchnutý/á.
Vyberte si jednu zo svojich top 5 a spýtajte sa:
Každý deň počas jedného týždňa vyskúšajte používať túto silnú stránku novým spôsobom alebo v novej oblasti života. Opakujte toto nasledujúci týždeň s ďalšou silnou stránkou z vašej top 5.
Napríklad: ak vaša top silná stránka je „zvedavosť a záujem o svet“, čo tak vyskúšať nasledovné?
Nájdenie našich silných stránok nám pomôže odhaliť aj náš talent, oblasť v ktorej by sme mali pracovať, tak aby sme sa cítili spokojne a vyrovnane.
Zdroje:
http://www.actionforhappiness.org/take-action/find-your-strengths-and-focus-on-using-them
Prečítajte si aj ďalšie časti Ako byť šťastný:
Ako byť šťastný 5. časť – splňte si svoje sny
Ako byť šťastný 4. časť – zaujímajte sa o iných a tešte sa s nimi
Ako byť šťastný: 3. časť – rozvíjajte svoj talent
Ako byť šťastný: 2. časť – Hľadajte dobro v iných ľuďoch
Ako byť šťastný: 1. časť – Vďačnosť
Ako byť šťastný – 10 kľúčov ku šťastiu