Veľké i malé ciele môžu byť krokom k šťastnejšiemu životu a spôsob, akým si ich nastavíme môže ovplyvniť to, či ich aj dosiahneme. Ukážeme Vám ako.
Mať vytýčené ciele, ktoré chceme v živote dosiahnuť a pracovať na nich, je dôležitá súčasť bytia človeka. Cesta k dosiahnutiu našich cieľov nemusí byť vždy jednoduchá, ale mať svoje ciele, či už veľké alebo malé, je to, čo robí náš život lepším. Stanovenie cieľa nám dáva zmysel života, ukazuje nám, akým smerom sa chceme uberať, podnecuje nás sa zaujímať a spájať sa s ľuďmi a všetky tieto kroky toto nám prispievajú k celkovému šťastiu.
Pred viac ako 2000 rokmi Aristoteles povedal: „Dobrý začiatok je polovička úspechu.“ A pokiaľ ide o ciele, má pravdu. Tým, že budeme venovať pozornosť tomu, ako sme si stanovili ciele, nám dáva väčšiu pravdepodobnosť, že tieto ciele dosiahneme. A ich dosiahnutie nám prináša dobrý pocit zo seba samých, z nášho života a pomáha nám budovať sebadôveru.
Zamyslite sa nad niečím, čo chcete urobiť alebo zlepšiť. Nezáleží na tom, čo to je, dôležité je, že to chcete urobiť.
V ideálnom prípade je to niečo, čo Vás zaujíma alebo nadchýna. Mali by ste to urobiť pre seba, nie pre niekoho iného. Ak si stanovíte cieľ, ktorý bude súvisieť s Vašimi túžbami a presvedčením, bude Vám jednoduchšie ho napĺňať. Ak si vyberiete cieľ podľa niekoho iného, ľahko môžete stratiť motiváciu a výsledok sa nedostaví.
Môže to byť veľká vec alebo aj malá. Niekedy je ľahšie začať s niečím menším, pretože aj malý úspech nás motivuje ísť ďalej. Ale ak si stanovíte cieľ o niečo vyšší, je to veľká výzva a väčšia motivácia. Avšak nedosiahnutie tohto cieľa nás môže demotivovať a odradiť od ďalšej snahy.
Tým, že si ciele napíšeme, zvyšuje to našu šancu, že sa ich budeme držať. Napíšte si aj, ako zistíte, že ste dosiahli svoje ciele a kedy by ste ich mali dosiahnuť. Spýtajte sa sami seba: Ako to bude vyzerať, keď dosiahnete svoj cieľ? A ako sa budete cítiť? Spája sa to s niekým alebo niečím, čo si v živote ceníte? snažte sa si ciele písať tak, aby boli čo najkonkrétnejšie, dosiahnuteľné a v neposlednom rade aj merateľné. Vyhýbajte sa cieľom typu „chcem byť krajšia, chcem schudnúť “ nakoľko nebudete vedieť vyhodnotiť či sa vám darí cieľ dosiahnuť.
Nezabudnite si svoj cieľ zapísať v konkrétnych termínoch a časových intervaloch, napr. „Chcem zasadiť mrkvu, šalát a hrášok na voľné miesto v záhrade do konca mája.“ Namiesto: „Chcem urobiť nejaké záhradkárčenie.“ Napíšte svoje ciele v pozitívnom zmysle teda čo chcete, nie čo nechcete. Napr. „Chcem sa opäť zmestiť do svojich džínsov.“ Namiesto „ Nechcem mať nadváhu.“
Tým, že niekomu poviete o svojich cieľoch, zvýšite pravdepodobnosť, že sa ich budete aj držať. Vaši známy a priatelia Vám váš zámer budú pripomínať a Vy tak budete mať vyššiu motiváciu sa ho držať. Na každej ceste sa naskytnú prekážky, kvôli ktorým máme problém znovu sa vrátiť na cestu, ktorú sme si vytýčili. Ak o našich zámeroch vedia aj iní ľudia, môžu nám pomôcť znovu sa vrátiť na cestu k cieľu.
Je to dôležité predovšetkým pre vaše veľké plány. Zamyslite sa nad menšími cieľmi, ktoré sú krokmi na ceste k dosiahnutiu väčších zámerov. Niekedy sú naše ciele trochu nejasné, ako napr. „Chcem byť zdravšia.“ Tým, že si ich rozložíte na menšie časti, budú ciele špecifickejšie a budete môcť sledovať výsledky. Takže menší cieľ môže byť „chodiť pravidelne behávať“ alebo dokonca „byť schopný bežať okolo parku 20 minút bez prestávky“. Napíšte si svoje menšie ciele a pokúste sa určiť si dátumy, dokedy ich chcete dosiahnuť.
Tým, že budete mať niekoľko menších cieľov, bude pre vás jednoduchšie ich nasledovať. A zároveň tak zvyšujete pravdepodobnosť úspechu. Občas sa výsledky dostavujú pomalšie akoby sme sme chceli a ak máme len jeden cieľ, môže nás pomalší progres odrádzať. Ak máme stanovených niekoľko cieľov, neúspech v jednom nebude mať tak veľký vplyv na našu psychiku a motiváciu.
Staré čínske príslovie vraví, že cesta tisícich míľ začína s prvým krokom. Aj keď vaším cieľom nie je nachodiť 1000 míľ, myslieť na prvý krok naozaj pomôže na začiatku. Aj keď neviete, kde začať, nie je to žiadne ospravedlnenie. Váš prvý krok môže byť napríklad urobiť prieskum „ako“ na internete alebo popremýšľať o ľuďoch, ktorých by ste sa mohli na to spýtať alebo si požičať knihu na túto tému z knižnice. Potom myslite na svoj ďalší krok… a tak ďalej.
Pracovať na našich cieľoch môže byť niekedy ťažké a frustrujúce, preto musíme zotrvať. Ak krok, ktorý robíte nefunguje, premýšľajte o niečom inom, čo by ste skúsili, čo Vás rovnako posúva dopredu, aj keď len trochu. Ak máte problémy, spýtajte sa ľudí, ktorých poznáte, na ich nápady, na to, čo môžete urobiť. Alebo si dohodnite pár sedení s človekom, ktorí robí životný / osobný koučing. Môžu vám pomôcť pozrieť sa na to inými očami a spoločne hľadať správnu cestu. Je viac pravdepodobné, že dosiahneme svoje ciele, ak budeme premýšľať nad inými spôsobmi ich dosiahnutia. Ak ste sa vážne zasekli, znovu si prečítajte svoje ciele. Ak ich potrebujete upraviť, je to v poriadku. Opäť sa potom zamyslite nad ďalším malým krokom.
Keď dosiahnete svoj cieľ, tešte sa z neho a poďakujte ľuďom, ktorí Vám pomohli. Zamyslite sa nad tým, čo všetko ste si užívali a naučili sa na tejto ceste. A teraz, aký bude váš ďalší cieľ či projekt?
Zdroj : www.actionforhappiness.org
Prečítajte si aj ďalšie časti Ako byť šťastný:
Ako byť šťastný 5. časť – splňte si svoje sny
Ako byť šťastný 4. časť – zaujímajte sa o iných a tešte sa s nimi
Ako byť šťastný: 3. časť – rozvíjajte svoj talent
Ako byť šťastný: 2. časť – Hľadajte dobro v iných ľuďoch