Byť spokojný sám so sebou znamená prijatie seba samého alebo aj sebaprijatie
Nikto nie je dokonalý. A pritom sa tak často a radi porovnávame s inými ľuďmi. Vezmite si napríklad sociálne siete, kde sa každý prezentuje v tom najlepšom svetle. Pýši sa fotkami svojich ratolestí, práve prebiehajúcej dovolenky či novým fešným priateľom. Ani sa nenazdáme a začneme sa porovnávať s tým, čo majú priatelia na sociálnej sieti a čo máme my. Ak navyše prepadneme negatívnym myšlienkam a začneme premýšľať o našich nedostatkoch, oveľa ťažšie dosiahneme pocit šťastia.
Nesmieme zabúdať na jeden dôležitý fakt- každý z nás má v živote inú štartovaciu pozíciu, z čoho vyplýva, že jeden z nás môže byť voči druhému už na začiatku značne znevýhodnený dosiahnuť niečo konkrétne. A chcieť to, čo majú druhí, je naháňačka do vyčerpania. Poznáte ten pocit, aké je skvelé nepotrebovať kopec zbytočností v živote?
Dokonca mnohé silné osobnosti vytvorili zo svojej nevýhody svoju obrovskú výhodu. Ako? Čítajte ďalej.
Všetko bude inak, ak sa naučíme prijímať samých seba takých, akí sme. Áno, i s krivým nosom a bradavicou na tvári a budeme sa k sebe správať milšie, ak sa nám veci nevydaria. Zvýši to našu spokojnosť so životom, našu odolnosť a celkový prospech. Dokonca nám to pomôže prijať i ostatných takých, akí sú.
Príroda je v tomto krásna, že ak uberie niekomu niečo, niekde mu niečo pridá. Ľudia sa boja byť priemerní, každý chce byť v niečom jedineční. Oni to dokázali, dokážete to aj vy.
Odmietať kritiku v našej hlave, neznamená ignorovať naše slabé stránky alebo negatívne veci, ktoré sa v bežnom živote dejú. Znamená to, prijať svoje nedokonalosti a nedokonalosti ostatných, zamerať sa na to, čo dokážeme a čo máme, namiesto toho, čo nedokážeme a čo nemáme.
Psychológovia sa zhodujú, že náš celkový prospech pozostáva z dvoch častí – cítiť sa dobre (v tej chvíli pociťujeme šťastie) a správne fungovať. Správne fungovanie sa navyše skladá z niekoľkých kľúčových psychologických faktorov, ktoré prispievajú k tomu, ako dobre sa cítime. Jedným z týchto faktorov je sebaúcta alebo sebaprijatie.
Sebaúcta alebo pozitívny pocit voči sebe samému sa dlhodobo skúma v psychológii. Spolu so sebaprijatím vyúsťujú do poznania našich silných a slabých stránok, vyrovnania sa s našou minulosťou a dobrého pocitu z nášho „ja“. Človek, ktorý dokáže prijať seba samého, si nielen uvedomuje svoje chyby a nedostatky, ale taktiež na nich pracuje a snaží sa ich zlepšiť.
Podľa Alberta Ellisa, renomovaného psychológa, sú dve možnosti sebaprijatia:
Prvý bod je podľa Alberta označovaný ako „smrteľný“. To znamená, že ak nesplníme podmienky, ktoré sme si stanovili, pozeráme na seba ako na porazeného namiesto toho, aby sme zlyhanie brali ako normálnu súčasť života a poučili sa z neho.
Pri nedostatočnej sebaúcte sa trápime tým, kto vlastne sme, pričom nie sme stotožnený so svojim pravým „ja“. Môžeme sa sami seba pýtať, čo sa to s nami deje a mať pochybnosti o sebe, čo ľahko vedie k negatívnym myšlienkam, ktoré nám bránia stať sa šťastnými a vyťažiť zo života maximum.
Prijatie seba samého má ale súvislosti aj s našou duchovnou cestou. Skrýva sa hlboko v našom vnútri, v našom JA. Ak chceme stretnúť samého seba vo svojom vnútri, treba sa naučiť stíšiť a počúvať svoj vnútorný hlas. A na to nám slúži meditácia.
Ak chcete dozvedieť viac na túto tému môžete sa zúčastniť webinára na tému Ako prijať sám seba aj ostatných.
Prečítajte si aj ďalšie články ako byť šťastný:
Ako byť šťastný 6. časť – stanovte si ciele
Ako byť šťastný 5. časť – splňte si svoje sny
Ako byť šťastný 4. časť – zaujímajte sa o iných a tešte sa s nimi
Ako byť šťastný: 3. časť – rozvíjajte svoj talent
Ako byť šťastný: 2. časť – Hľadajte dobro v iných ľuďoch
Ako byť šťastný: 1. časť – Vďačnosť
Ako byť šťastný – 10 kľúčov ku šťastiu