Žijeme vo svete, kde peniaze, príjem, obrat a výška HDP sú ukazovateľmi úrovne človeka, firmy, alebo krajiny.
Rada by som Vám priniesla výsledky prieskumu Richarda Layarda, ktorý stojí na čele hnutia ekonómov, ktoré sa snaží nájsť zmysluplnejší ukazovateľ blahobytu ako je HDP. Verí, že krajiny by sa mali posudzovať podľa toho, ako sú ľudia v krajine spokojní so životom. Ako člen britskej Snemovne lordov pomohol presadiť túto agendu do vládnej politiky.
Layardov prieskum poukazuje na fakt, že faktory ako zdravie a kvalita vzťahov sú pre šťastie najdôležitejšie. Šťastie závisí omnoho viac na kvalite osobných vzťahov ako na príjme.
Najdôležitejším faktorom životného šťastia je práve istota dôvery vo vzťahu.
Poukazuje na to, že navzdory rastu HDP, klesá dôvera medzi ľuďmi, pribúdajú vo vyspelých ekonomikách choroby ako je úzkosť a depresia.
Peniaze sú síce v dnešnom svete nevyhnuté k životu, uľahčujú nám ho, dávajú nám pocit slobody a nezávislosti, umožňujú nám plniť si rôzne sny. Ale spoliehať sa len na peniaze, ako na prostriedok šťastia, je krátkozraké. Peniaze by nemali byť zmyslom nášho života ale prostriedkom na to, aby sme si plnili vlastný zmysel života.
Mnoho ľudí si tento fakt uvedomí, až keď ich postihne vážnejšia choroba, opustí ich partner, zažijú smrť blízkeho.
Až vtedy si človek uvedomí, že za peniaze si zdravie, šťastie, život ani lásku nekúpi.
Mnohých ľudí, ktorí hľadajú zmysel života a jeho naplnenie privedie život práve k pomoci druhým. Pomáhať si navzájom by mali jak jednotlivci, tak aj firmy a vlády krajín. A každý by mal začať od seba. Čím viac nás bude, tým viac dokážeme ovplyvňovať ľudí okolo nás.