Už staré slovenské porekadlo hovorí, že ticho lieči.
Väčšina z nás nemá rada mlčanie, pretože nás núti konfrontovať samých seba. Mnohým ľuďom je ticho nepríjemné. A niekedy to, čo nájdeme v tichu je len prázdnota.
Máme tiež strach z ticha, pretože mlčanlivosti sa rovná bezvýznamnosť alebo strata času v dnešnom uponáhľanom svete.. Chceme, aby nás bolo počuť a vidieť. Chceme byť niekým v očiach iných ľudí. Chceme, aby sme boli dôležití, ale zabúdame byť autentickí.
A tak často utopíme náš vnútorný hlas.
Neustále hľadáme niečo, čo už máme. Ale to, čo skutočne potrebujeme je v nás. Pokoj a zmysel nášho života, ktorý hľadáme, nie je vo vonkajšom svete, v TV ani v médiach. Je tu a teraz, v tomto momente, v nás.
Ak sa chcete dozvedieť o svojom vnútri viac, vypnite TV, rádio, internet a bežný dialóg v hlave. Choďte na pokojné miesto a strávte chvíľu osamote. Tu stretnete samých seba. Tu sa dozviete, čo je pre vás skutočne dôležité.
Keď sa ponoríme do ticha, počujeme a vidíme veci, ktoré sú skryté za oponou, a naše túžby sa stávajú nepatrnými a jednoduchými. Nájdeme náš vnútorný hlas spokojnosti a uvedomíme si, kto sme a prečo sme tu. V tichu nájdeme silu, cieľ ale aj sebavedomie, aby sme boli lepší pre seba a pre iných.
Tak, ako potrebujeme spánok, jedlo, čistenie zubov, potrebujeme aj čas na mlčanie Pozor, aj myšlienky sú nevyslovené slová a teda hlas, ktorý nás ruší. Zvykli sme si, že máme neustále pustené rádio, TV, slúchadla v ušiach alebo mobilný telefón na uchu. Ticho sa vytratilo z denného stereotypu.
V minulosti nemali ľudia žiadne z týchto technických vymoženosti. Keď si sami nezaspievali, tak počas dňa, pri práci na poli a iných činnostiach ich sprevádzalo ticho, alebo len zvuk vánku, šušťania stromov a spev vtákov. Títo ľudia nežili v strese dnešných dní. Riešili síce iné problémy, ale boli viac spätí s prírodou. Ich priemerná doba života bol síce výrazne kratšia, ale psychické problémy, depresie a vyhorenie neriešili. Žili viac pre daný okamžik.
Stíšiť sa, znamená nedať chorobám priestor
Stíšiť sa, znamená si uvedomovať všetky činnosti, ktoré robíme podvedome a prečo ich robíme. Pomáha nám myslieť pozitívne. Vedome uvedomovanie si svojho života, správania, emócií, reakcií pomáha žiť krajšie, žiť naplnený a spokojný život. A pri takomto štýle života nemajú choroby, strach a obavy živnú pôdu, aby mohli rásť.