Často sa dnes hovorí o bezvýhradnej láske. Ale čo to naozaj znamená láska bez výhrad?
Ako často sa stretávate so slovami:
„Milujem ťa pretože si taká pekná, taká starostlivá.“
„Budem ťa milovať keď….“ Alebo láska matky, ktorá hovorí svojmu dieťaťu budem ťa ľúbiť ak budeš dobrý, ak si upraceš hračky. Alebo keď sa dieťa osamostatni a vyberie si cestu alebo partnera, ktorý nie je podľa predstáv a predsudkov rodičov a láska vyprchá.
Bežne sa dnes stretávame s tým, že ľudia milujú druhého s nejakými podmienkami. Každý z nás si vo vzťahoch stanovuje podmienky. Či ide o vzťah s partnerom, deťmi, rodičmi alebo aj samým sebou.
Láska je ale pocit v nás, ktorý je nekonečný. Nemá žiadne hranice. A preto nie je možné vtláčať lásku do nejakých obmedzených hraníc alebo škatuľkovať. Táto škatuľka je ružová, túto milujem.
Keď sa dvaja ľudia zamilujú, všetko je krásne. V týchto chvíľach si nekladú žiadne podmienky. Vychutnávajú si jeden druhého v tom prítomnom okamihu tu a teraz. Akonáhle sa vrátia z tejto prítomnosti do stereotypu každodenného života začínajú vzťah podmieňovať. Mal by si sa chovať tak a tak. Keď urobíš to a to budem šťastná, ale keď nie, tak odchádzam.
Takto sa dostávame do budúcnosti. Budúcnosť je plná obáv a strachu. A budúcnosť je aj o podmienkach. Je tam vždy budúci čas, s podmienkami keď, ak.. potom.
Skutočnú a bezvýhradnú lásku zo srdca môžeme precítiť len v prítomnosti. Či už ide o lásku k inému alebo k sebe samému. Ak zažijete, precítite pocit lásky v prítomnosti, tak v každej ťažšej chvíli stačí byť opäť tu a teraz a precítiť situáciu tak ako je.
Mnohí čítali knihu Sila prítomného okamžiku od Eckharta Tolleho. A viacerí už počuli o tzv. Mindfulness, ktoré nás učí rôznymi technikami a cvičeniami žiť v prítomnosti.
Prečo prítomnosť? V prítomnosti je radosť, šťastie aj láska. V prítomnosti vnímame svoje pocity, ktoré sú tu a teraz.
Láska je nádherný jav. Je to zázrak, ktorý sa ukrýva v každom z nás. A naplno sa dá precítiť len v prítomnosti. Ak to dokážeme, ak to precítime, potom sa sem vieme kedykoľvek vrátiť.
Predstavte si, že ste počas dňa zažili niečo nepríjemné. Celý deň ste obklopení týmito pocitmi a myšlienkami. Znamená to, že žijete v minulosti, ktorá už bola. V tomto rozpoložení prídete domov. Váš partner by sa chcel s Vami porozprávať. Počúvate ho len na pol ucha, pretože Vám v hlave víria myšlienky a v tele pocity prežitého dňa. Potom na neho vychrlíte svoje pocity. A zrazu sa pozriete na tohto človeka a máte pocit, že si nerozumiete. Rozhovor v prítomnosti znamená byť naplno tu a teraz a vnímať slová aj pocity toho druhého. V takomto rozhovore sa dokáže prejaviť empatia aj pochopenie, ktoré vychádza zo srdca.
Jedným z cvičení Mindfulness je aj Stopnutie a predýchanie. Čo to znamená? V akejkoľvek nepríjemnej situácií, pri akomkoľvek rozhovore, kedy sa necítite príjemne sa zastavte. Zhruba 1 minútu sa sústreďte len na svoj dych a precíťte všetky svoje pocity a vnemy. A až potom pokračujte v ďalšej činnosti alebo rozhovore. A čo Vám to prinesie? Sprítomníte sa a všetky následne kroky aj slová budú na úrovni vedomia a nie nevedomia. Vyskúšajte si to a sami zistíte, čo Vám to prinesie.
Čím viac zo srdca milujeme, tým viac lásku zo seba vyžarujeme. A čo dávame, to si priťahujeme. A rovnako funguje zrkadlo, ktoré odráža náš pocit na druhú stranu.
Čim viac precítime lásku v prítomnosti tým menej budeme mať výhrad na ľudí v okolí ale aj k sebe samému.
Dokážeme pochopiť, prepáčiť, odpustiť aj veci, ktoré s nami nerezonujú. Dokážeme riešiť konflikty s láskou bez zbytočného ega a potreby byť víťazom. A to mení naše nevedomé vzorce a neustále posudzovanie.
Image by OpenClipart-Vectors from Pixabay