Ako malé deti sme mali všetci svoje sny a predstavy o živote. Chceli sme byť kúzelníci, hasiči, policajti, astronauti a rôzne ďalšie povolania.
Väčšina z nás v detstve snívala o povolaniach, ktoré nás inšpirovali. Také, kde sme videli priamo výsledky práce a vnímali sme ich ako užitočné.
Roky bežali a naše predstavy sa menili vplyvom okolia, školy, ktorú sme si vybrali a taktiež ekonomickými otázkami. Ako deti sme neriešili koľko zarobíme, ale či budeme šťastní. V dospelosti sa však tieto potreby prehodili a ekonomické otázky nabrali na význame. Zistili sme, že na trhu práce sú iba obmedzené možnosti. Prípadne, že povolania, ktoré sme pôvodne chceli vykonávať by nám nedokázali zaplatiť účty, alebo jednoducho sme si neverili, že sme dostatočne dobrí, aby sme sa mohli stať napr. astronautom.
Zamestnali sme sa, väčšina z nás niekde v administratíve a ocitli sa v neustálom kolobehu. Niektorí z nás v tom našli naplnenie svojich snov, pre iných tento kolobeh predstavuje bludný kruh, ktorý ich nenapĺňa, ale nevedia ako z neho von.
Bojíme sa zmeny. Náš mozog nám často podsúva myšlienky typu: „Inde to môže byť ešte horšie.“ „Tu už vieš čo ťa čaká, máš tu dobrý kolektív.“ „Ak zmeníš prácu/obor budeš začínať od znovu.“
Tieto myšlienky sú často spojené aj s našou výchovou a tieto veci sme bežne počúvali od našich rodičov a starých rodičov a uložili sa nám do podvedomia. Dôležité je prekonať tieto myšlienky a pozrieť sa na to z iného uhlu pohľadu: „Tu nie som šťastný, možno inde budem.“ Táto práca ma nenapĺňa, mal by som vyskúšať niečo iné.“ „Nemám pocit, že robím niečo užitočné, tak prečo neskúsiť niečo nové?“
Ak ostaneme v zacyklenom kruhu, ktorý nás nenapĺňa, skôr či neskôr sa dostaví syndróm vyhorenia či psychosomatické problémy, ktoré nám môžu uškodiť po zdravotnej stránke. Podľa viacerých štúdii až za 70% ochorení je naša psychika a teda stres, nešťastie či nenaplnené potreby a priania.
Áno, viem ľahko sa povie začnite podnikať. Je to cesta plná úskalí, nových výziev, neistoty a často aj veľkej obety v začiatkoch. Podnikanie nie je jednoduché, avšak môže to pre nás znamenať nový začiatok a cestu ako žiť svoj život naplno.
Naše znalosti a skúsenosti sú často nedostatočné, nakoľko začiatky podnikania vyžadujú znalosti z účtovníctva, obchodu, marketingu a z oboru v ktorom chceme podnikať. Väčšina podnikateľov vám povie, že prvý rok bol veľmi náročný. A veľa z nich to aj počas tohto prvého roku vzdalo.
Dôležité je ale zotrvať. Ísť za svojim snom a namiesto strachu z toho čo neviem sa zamerať na to, v čom som dobrý. Vždy sa dá absolvovať kurz účtovníctva, marketingu či kurz zameraný na podnikanie. Alebo sa spojiť s ľuďmi, ktorí sú v týchto oblastiach doma. Dôležité je napredovať. Pocit, že robíte niečo, čo vás napĺňa, že sa blížite k Vášmu snu, Vám bude dodávať silu zotrvať.
Cesta za šťastím nikdy nemôže byť ľahká. Ako už povedal Sofokles: „Neexistuje úspech bez tvrdej driny.“
Ak by cesta za naším snom bola ľahká, nedokázali by sme si úspechy, ktoré sme dosiahli, vážiť.
Radi by sme Vám priblížili príbehy ľudí, ktorí to nevzdali a v dnešnej dobe podnikajú v oblasti, ktorá ich napĺňa a prácu robia od srdca a s láskou.
Postupne Vám budeme prinášať príbehy ľudí, ktorí začali podnikať a našli tak zmysel života.