Meditácia je slovo, ktoré vyvoláva v ľuďoch rôzne dojmy. Mnohí v nej vidia len budhistických mníchov, ktorí sedia v polohe lotusového kvetu a celý deň len meditujú. Na druhej strane sú ľudia, ktorí zisťujú, že im dáva životnú silu, pokoj, harmóniu, ale aj koncentráciu a následne lepší výkon.
Meditácia je najmä stíšenie seba samého. A aj staré slovenské príslovie hovorí, že ticho lieči.
Dr. Herbert Benson, profesor, autor, kardiológ a zakladateľ Harvardovho Mind / Body Medical Institute priniesol termín „relaxačná odpoveď“. Vo svojej knihe s rovnakým názvom Dr. Benson opisuje vedecké prínosy relaxácie a vysvetľuje, že pravidelná relaxácia môže byť účinnou liečbou širokého spektra stresových porúch. Vo svojich štúdiách poukázal aj na to, že ľudia, ktorí pravidelne meditujú, majú nižšiu stresovú úroveň, zvýšenú pohodu a dokonca boli schopní znížiť hladinu krvného tlaku a dosiahnuť pokojnú srdcovú frekvenciu.
Psychologička Virginia Satirová je označovaná za matku rodinnej terapie. Ľudia by sa podľa nej mali usilovať o svoje sny bez ohľadu na to, či sú uskutočniteľné, alebo nie. Pri svojej práci používala aj meditácie v zmysle rozjímania na určitú tému. Pomáhala ľudom pri zmene ich života prostredníctvom techník ako hlboké dýchanie, alebo vizualizácia.
Generálny riaditeľ inštitútu TLEX v USA, Johann Berlín, ktorý sa špecializuje na manažérske tréningy hovorí, že vidí rastúci záujem riadiacich pracovníkov o meditáciu ako o spôsob budovania manažérskych zručností – a dosiahnutie obchodných cieľov.
Výskumy naznačujú, že meditácia zvyšuje zručnosti ako je pozornosť, pamäť a emočná inteligencia. Meditácia ovplyvňuje telo presne opačnými spôsobmi, ako to spôsobuje stres – spustením relaxačnej odozvy tela.
S hektickým tempom, ktoré každodenne prežívame a požiadavkami, ktoré sú na nás kladené, sa mnohí ľudia cítia vystresovaní a prepracovaní. Tento stres sa často prejavuje vo forme únavy, frustrácie a negatívneho postoja k životu. Stres často ovplyvňuje aj naše zdravie. A ticho predsa lieči.
Jednoduchá desať alebo pätnásť-minútová meditácia s koncentráciou na dýchanie nám môže pomôcť prekonať stres a nájsť vnútorný pokoj a rovnováhu.
Meditácia nám môže pomôcť pochopiť našu myseľ. Dokážeme vedome zmeniť svoje zmýšľanie od negatívneho k pozitívnemu, od narušeného k pokojnému.
Účelom meditácie je, aby naša myseľ bola pokojná. Ak je naša myseľ pokojná, sme oslobodení od všetkých starostí a tak zažívame skutočný pocit šťastia. Pri pravidelnej meditácií sa naša myseľ stáva pokojnejšou a my dokážeme zažívať šťastie a radosť aj v ťažších situáciách.
Pomáha nám prekonávať životné prekážky.
Z duchovného pohľadu nám pomáha otočiť svoju pozornosť z vonkajšieho sveta do svojho vnútra a hľadať tu seba samého, svoje vlastné JA. Ak dokážeme upriamiť pozornosť smerom do svojho vnútra, nájdeme tu svoj zmysel života, odpovede na životné otázky.
A ak by som to jednoducho zhrnula, meditácia je tréning mysle, tak ako fitness je tréning tela,
Meditačných techník je viacero. Meditácie môžu slúžiť jednak na skľudnenie našej mysle, na odbúranie stresu zvýšenie koncentrácie, zlepšenie zdravotného stav, ale aj na programovanie nášho podvedomia tzv. afirmáciami až po duchovné naplnenie. Meditácia môže mať aj hlboké prežitky nášho vnímania. Záleží teda od nášho cieľa, čo chceme dosiahnuť.
Meditácia zameraná na koncentráciu
Základné meditácie sú zamerané na koncentráciu našej mysle. Pri takejto meditácií sa usadíme na pokojné miesto, zavrieme oči a sústredíme sa na určitý bod, proces v tele, zväčša na dych. Ide o to, aby sme svoju koncentráciu zamerali na určitý bod ako je nos, pľúca, a vnímali svoj dych Ako nám vzduch, čiže životná energia prechádza touto časťou tela. Cieľom takejto koncentrácie je sústrediť svoju pozornosť na konkrétny bod v nás namiesto toho aby sme sa neustále zapodievali svojimi myšlienkami. Ak aj myšlienky prídu, treba ich nechať plynúť, nenechať sa nimi vtiahnuť do deja. Vďaka tejto technike si zvyšujeme svoju koncentráciu aj príliv energie do nášho tela, čo má vplyv aj na naše pracovné výkony. Ak je naša hlava preťažená neustálym rozmýšľaním, stačí 10 minút pokoja a koncentrácie len na svoj dych, na životnú energiu, ktorá dychom vchádza do nášho tela. Následne je aj to rozmýšľanie jednoduchšie a výkonnejšie.
Meditácia s afirmáciami.
Afirmácia je určitá prosba alebo tvrdenie, ktoré chceme predniesť svojmu podvedomiu, alebo vyšším sféram bytia (každý podľa toho v čo verí a ako svet vníma).
Tieto afirmácie majú byť pozitívne a najčastejšie sa spájajú so slovami: som vyrovnaná, som šťastná, som tolerantná, milujem všetkých ľudí bez výhrad, poznám odpoveď na každú situáciu.. Cieľom takejto meditácie je vsunúť tieto slová do nášho podvedomia a doslova ho naprogramovať na tieto naše prosby alebo tvrdenia. V duchovnom svete je táto afirmácia niečo ako prosba alebo modlitba vyslaná vyšším bytostiam, bohu, anjelom. Prečo sú afirmácie respektíve pozitívne tvrdenia dôležité? Pretože naše podvedomie vníma, to čo do neho zapíšeme a snaží sa nám tieto priania naplniť. Autor svetoznámej knihy Moc nášho podvedomia Dr. Murhpy na základe svojej dlhoročnej skúsenosti poukazuje na to, že čokoľvek do podvedomia zapíšeme, to sa nám splní. A nielen pri meditáciách, ale aj v bežnom živote. Preto je tak dôležité myslieť pozitívne.
Pri tejto meditácií je rovnako dôležité stíšiť svoje myšlienky zameraním pozornosti na svoj dych. Ak sa dokážeme stíšiť, potom môžeme svojim vnútorným hlasom pridať naše pozitívne afirmácie. Môžeme si pomôcť aj meditáciami vo videách, ktoré sú voľne dostupné. Započúvať sa a vedenou meditáciou pracovať na rôznych afirmáciách. Tu by som ale chcela zdôrazniť, že meditácie nie sú biznis s bohom, a tak by mali mať ušľachtilé ciele.
Meditácia bdelej pozornosti (Mindfulness)
Je to meditácia vedomého pozorovania prítomnosti. Je to pozorovanie našej mysle. Slovo Mindfulness, alebo v preklade byť si vedomý svoj prítomnosti je dnes často používané. Spája sa aj s často používaným výrazom byť tu a teraz. Pozorovanie mysle neznamená dať sa vtiahnuť do myšlienkového pochodu, ale naopak uvedomovať si, ako sa naše myšlienky a pocity pohybujú v určitých vzorcoch. Uvedomovať si svoje pocity, svoje emócie. Kedy sa cítime príjemne, v akej situácií. Táto meditácia sa dá krásne praktikovať v bežnom živote. Uvedomovať si to, čo práve prebieha. Uvedomovať si svoje kroky, keď kráčame, uvedomovať si pocity keď práve jeme, pozorovať stromy, prírodu aj ľudí okolo nás. Uvedomovať si sám seba v prítomnom okamžiku. Práve tento typ meditácie je vhodný na to, aby sme vedeli vedome a cielene pracovať so svojimi emóciami a pocitmi. A je to cesta k vedomému životu, kde postupne kráča náš vývoj človeka.
Duchovná meditácia, meditácia zmyslu života
Práve tento typ meditácie sa nám častom spája s budhizmom. Je to meditácia, kedy sa upriamime hlboko do svojho vnútra, do svojho vlastného JA. Tu sa nachádza náš zmysel života, naša životná cesta. Je to meditácia v tichu, kde je celá pozornosť sústredená do svojho vnútra a naše telo sa stáva súčasťou nášho JA, celého nášho bytia. Postupným praktizovaním tejto meditácie a otvorením svojho srdca sa postupne naše telo, našej vnútorne JA, stáva súčasťou celého priestoru, celého vesmíru. Máme pocit, akoby sa celé naše „pomyselné“ telo rozpínalo, zväčšovalo svoj objem a stalo sa súčasťou celej existencie. Tento pocit sa nedá opísať, ten sa treba naučiť prežívať.
Ak Vás téma meditácie zaujala, prinášame Vám každý štvrtok večer meditačné sedenia alebo si dohodnite individuálne stretnutie.