Hnev, zlosť, výbuch v afekte sú negatívne emócie, ktoré na nás nečakane zaútočia v priebehu niekoľkých sekúnd. Stačí len malý, často nezmyselný podnet, či už nás niekto predbehne v rade, na ceste, alebo nám predavač v obchode nevyhovie.
Takéto negatívne emócie nás potom rozladia na dlhší čas, reagujeme podráždene aj v situáciách, kde by sme to za štandardných okolností nechceli.
Príkladov je hneď niekoľko. Predstavme si situáciu, že ideme domov a po ceste nás iný vodič drzo predbehne, až skoro spôsobí nehodu. Sme z toho vykoľajení, podráždení a táto emócia s nami niekedy ostáva aj po príchode domov. Potom môže nastať, že na partnerku, ktorá nám doma pripravila chutnú večeru, namiesto úsmevu a poďakovania odbijeme nepríjemnou vetou, alebo len intonáciou nášho hlasu. Ona nespravila nič zlé, ale my sme ešte nespracovali negatívnu emóciu, ktoré nás zaplavila chvíľu predtým. Následkom je hádka. A ak sa takéto situácie stávajú pravidelne, dôsledkom môže byť až rozpad vzťahu a Vy si ukladáte svoju zlosť v žlčníku a tráviacom systéme.
A to všetko len preto, že na Vás zrazu zaútočila negatívna emócia ako vírus, ktorá Vás kvôli úplnej malichernosti ovládla.
Ak zažijete akúkoľvek negatívnu emóciu, skúste sa k nej po pár hodinách vrátiť. Vhodný čas je večer pred spaním. Pozorujte samého seba, čo bolo podnetom, ako prebiehali prvé náznaky tejto deštrukčnej emócie.
Ak si dokážete všímať svoje pocity, môžete sa naučiť im vedome v predstihu čeliť. Je to prvý krok k eliminácií deštruktívnych emócií.
Hovorí sa, že do tej istej rieky 2x nevstúpiš. A prečo potom opäť prežívame rovnaké negatívne emócie stále dokola? Keď niečo cez deň prežijeme, často sa nám ešte o tom v noci sníva. Dlhé hodiny nás takéto situácie ovplyvňujú a nám sa vracia hnev, zlosť alebo výčitky.
Takže pozor ale na to, aby ste sa nedali pri pozorovaní opäť vtiahnuť do tejto situácie. Pretože ju prežijete opäť. Nie je cieľom nechať sa opäť rozrušiť, len si situáciu premietnuť ako film. Je to podobné, ako keď matka malého bábätka hľadá príčinu jeho plaču. Bábätko rozrušil nejaký pocit, pocit hladu, pocit samoty, pocit mokrej plienky a matka hľadá príčinu.
Vedomým pozorovaní seba samého môžete aj Vy nájsť pocit alebo nazvime to spúšťač tejto negatívnej emócie. Ak nájdete a pochopíte tento moment, kedy vírus útočí v podobe negatívnej emócie, môžete sa naučiť techniky, ako sa na tento moment pripraviť.
Pozorovanie a uvedomovanie si svojich negatívnych emócií vychádza z kognitívnej terapie a je to dlhodobý proces, ktorý vyžaduje dávku odhodlanosti a trpezlivosti. Ale oplatí sa. Je to prvý krok k šťastnému a vedomému životu a k vedomému tvoreniu svojej reality.
Viem, o čom hovorím, sama som si celým procesom v minulosti prešla. A to som v znamení býka.
A ak máte záujem, príďte na naše školenie, kde sa budeme spoločne učiť rôzne techniky ako zvládať svoje negatívne emócie.
Školenie: Odstráňte neagtívne emócie