To, čo zasadíte, to žnete. Alebo energia minulosti ovplyvňuje našu prítomnosť a vyvára budúcnosť.
Mnoho duchovných teórií hovorí o tom, že minulosť bola a netreba ju riešiť. Máme žiť v prítomnosti. Čiastočne je táto teória pravdivá, ale čiastočne aj nie. Záleží na tom ako sa na minulosť pozeráme.
Minulosť bola, priniesla nám určité situácie, pekné aj tie na ktoré chceme radšej zabudnúť. Zážitky z minulosti nám robia zápisy v našom podvedomí a prinášajú nám pocity a emócie, ktoré sú s týmto zápisom spojené. Minulosť sformovala to, čo sa nám deje v prítomnosti. Rovnako sformovala aj nás, naše vnímanie a naše postoje.
Ak sa Vám niečo nedarí, pýtate sa prečo? Len málokto sa ale pozrie smerom späť a uvedomí si, že je to následok činov z minulosti. V situáciách, ktoré zažívame v prítomnosti využívame poznatky, ktoré sme získali v minulosti. Naše podvedomie sa bráni opakovaniu negatívnych zážitkov a naopak ťahá nás k rozhodnutiam, ktoré máme spojené s príjemnými pocitmi. Biblické tvrdenie, že božie mlyny melú pomaly, ale isto platí, rovnako ako východné tvrdenie o karme.
Minulosť už bola a tak sa s ňou treba rozlúčiť, nesmieme ale zabudnúť sa z nej poučiť. Minulosť môže mať tak pozitívnu ako aj negatívnu energiu.
Najhoršie je, ak sa ľudia stále vracajú do minulosti s výčitkami. To je tá negatívna energia, ktorá Vás môže celého pohltiť. Vyčítať si niečo, čo sa stalo v minulosti je strata energie. Výčitky sú potlačené emócie, ktoré blokujú energeticky tok v prítomnosti a prinášajú množstvo zdravotných problémov. Mnoho ženských zdravotných problémov pochádza z výčitiek a potlačených emócií z partnerských vzťahov.
Čo ma nezabije, to ma posilní.
Minulosť si nesie aj pozitívnu energiu, záleží ako sa k nej postavíte. Uvedomovaním si následkov chýb z minulosti, môžeme tvoriť lepšiu pôdu pre budúcnosť. Múdry je ten, čo sa učí na chybách iných, ale nie je na škodu poučiť sa aj na svojich chybách. Chyby a omyly treba brať ako výzvu pre konanie v prítomnosti, ktorou si vytvárate budúcnosť.