Počuli ste už o Batesovej metóde? Sú to špeciálne techniky a cviky, ktoré prirodzeným spôsobom pomáhajú zlepšovať zrak. Túto metódu priniesol Meir Schneider z USA, ktorý sa narodil slepý a vďaka tejto technike dnes vidí a dokonca má vodičský preukaz. Meir Schneider má v San Francisku vlastnú školu, kde učí, okrem iného, aj prirodzené zlepšovanie zraku. U nás sa tejto metóde venuje pani Ing. Daniela Maťuchová, ktorá Batesovú metódu študovala na College of Vision Education v Anglicku. Študovať túto Batesovú metódu sa rozhodla , aby pomohla svojmu synčekovi, u ktorého sa po narodení začala prejavovať retinopatia, čo je bežné práve u predčasne narodených detí, ktoré strávili určitý čas v inkubátore.
Ide o ochorenie sietnice, kedy sa sietnica postupne odlupuje a dochádza k poškodeniu zraku, až k slepote. Jej synček Mikuláš podstúpil 4 operácie očí a výsledkom bolo, že pravým okom nereagoval ani na svetlo a ľavé oko rozoznávalo len svetlo a tmu. Bolo veľmi ťažké vyrovnať sa s tým všetkým. Pochopila, že klasická medicína im už viac pomôcť nedokáže.
A tak sa rozhodla nájsť inú cestu, cestu prirodzeného zlepšenia zraku. Dnes vedie centrum v Banskej Bystrici, kde poskytuje služby zrakového vzdelávania pre maminy aj dospelých.
V dnešnej dobe sa stretávame s množstvom zrakových problémov už u detí v predškolskom či školskom veku. Medzi najčastejšie takéto problémy, hlavne u detí predškolského veku, patrí ďalekozrakosť, ktorá je často doprevádzaná strabizmom (škúlením), či dokonca tupozrakosťou.
Čo všetko sa skrýva za týmito pojmami?
U novorodencov je ďalekozrakosť prirodzený jav. Deti sa v podstate rodia ďalekozraké. Postupne ako rastú a vyvíjajú sa, oko sa učí zaostrovať na stále bližšie a bližšie vzdialenosti. Môže sa stať, že niekedy zaškúlia, ale do šiestich mesiacov nie je dôvod na obavy, keďže zrak ako aj mozog sa ešte stále vyvíjajú. Pokiaľ je z nejakého dôvodu tento normálny vývoj narušený, u dieťaťa sa prejavia symptómy spojené s ďalekozrakosťou. S jej postupným zhoršovaním sa môže objaviť problém aj so zaostrovaním na vzdialené predmety, môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy a napätie v očiach, ťažkosti vo videní oboma očami (binokulárne videnie). V súvislosti s ďalekozrakosťou sa môže objaviť škúlenie (strabizmus) a tupozrakosť (amblyopia), prípadne dvojité videnie.
U malého dieťaťa sa ďalekozrakosť môže prejaviť aj tak, že pri kreslení bude hlavu viac skláňať k výkresu, občas zaškúli, bude neprirodzene nakláňať hlavu – čím môže vyrovnávať škúlenie. Nezaujímajú ho detaily, sadá si blízko k televízoru, rýchlo sa unaví pri práci na blízko, môže si šúchať oči a pod. Ďalekozrakosť je spojená s ťažkosťami s čítaním a učením.
Strabizmus alebo škúlenie je stav, pri ktorom je jedno oko otočené iným smerom než oko, ktoré je používané na pozeranie. Oko môže zabiehať dovnútra (smerom k nosu), von, dohora alebo nadol.
Odchýlka pritom môže byť len jemná, takmer neviditeľná. Ale aj veľmi výrazná, keď je zrenička takmer ukrytá v kútiku oka. No už nepatrná odchýlka môže viesť k únave a k narušeniu určitých mozgových funkcií.
U mnohých ľudí sú oči zarovnané a škúlenie sa prejaví len v niektorých situáciách.
Striedavé škúlenie znamená, že človek pozerá raz jedným a potom druhým okom. „Vypnuté“ oko sa zvyčajne otočí dovnútra.
Ľudské oči sú uspôsobené tak, aby pracovali spoločne a súbežne smerovali k rovnakému bodu v priestore. V prípade, že oči nie sú zarovnané – mozog prijíma dva v podstate nezlučiteľné obrazy z oboch očí. Vzhľadom na stresujúce dvojité videnie, mozog „vypne“ obraz prichádzajúci zo zabiehajúceho oka, a tak vzniká tupozrakosť, oficiálne amblyopia ex anopsia (alebo tiež „lenivé oko“).
U detí v školskom veku je stále častejším problémom krátkozrakosť, t.j. neschopnosť vidieť ostro do diaľky.
K refrakčným chybám musíme priradiť aj astigmatizmus (nerovnomerné zakrivenie rohovky, ktoré spôsobuje, že v určitom uhle vidíme rovné línie ako krivé, viacnásobné, s rôznymi tieňmi ap.) Astigmatizmus môže byť len v jednom oku alebo v obidvoch očiach. V každom oku môže byť v inej osi. Vo väčšine prípadov je astigmatizmus kombinovaný s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Môže sa však vyskytovať aj samostatne.
Takmer všetky uvedené problémy sa bežne korigujú šošovkami – v prípade ďalekozrakosti a strabizmu spojkami, niekedy je strabizmus korigovaný aj prizmatickými šošovkami, v prípade krátkozrakosti to sú rozptylky a astigmatizmus je korigovaný cylindrickými šošovkami. Amblyopia (tupozrakosť) sa nedá korigovať. „Lieči“ sa pomocou okluzora (prekrývaním dobrého oka). Krajným riešením pri strabizme je operácia okohybných svalov, kde sa svaly upravia tak, aby sa oči vyrovnali. Ak však mozog nedokáže spojiť obrazy z oboch očí do jedného 3D obrazu, nakoniec si poradí tak, že oko opäť stočí do niektorej zo strán. Málokedy stačí len jedna operácia a pokiaľ stále nedôjde k spojeniu obrazov z oboch očí, nakoniec jedno z očí zostane „vypnuté“ (tupozraké).
Vo všetkých uvedených prípadoch sú teda štandardným riešením buď okuliare alebo operácia.
Pri praktizovaní Batesovej metódy sa nepoužívajú žiadne optické pomôcky. Jednoduchými technikami a aktivitami je možné dosiahnuť relatívne rýchle zlepšenie najmä u ďalekozrakých detí. Súčasne sa zlepšuje aj strabizmus a tupozrakosť.
Vo svojej knihe „Lepší zrak prirodzene – praktický sprievodca za lepším zrakom“ je opísaný prípad dievčatka, ktoré malo striedavý strabizmus a bifokálne okuliare s dioptriami 3 a 4 dioptrie. Zhruba za tri roky sa dievčatku upravil strabizmus (oči sa vyrovnali) a aj dioptrie sa znížili takmer na nulu. Len doplním, že bez okuliarov bola už po týždni od prvej návštevy u mňa. Od mamičiek takýchto detičiek, ktoré mi pošlú spätnú väzbu, sa dozvedám, že dioptrie sa za rok znížili od 1 do 2 dioptrií. Je to samozrejme individuálne.
Sú prípady, ktoré dokážu fungovať bez okuliarov v podstate hneď (aj krátkozrakí), niektorí (hlavne tí s vyššími dioptriami) prechádzajú na okuliare s redukovanými dioptriami. S tupozrakosťou sa dá pracovať v každom veku (mám skúsenosti aj s dôchodcami), rovnako ako s inými zrakovými problémami. Samozrejme, čím skôr problém podchytíte, tým rýchlejšie dosiahnete požadované výsledky.