Boli sme učení neprejavovať naše emócie priveľmi. Prečo aj? Chlapec, ktorý plače, je „slaboch“ a dobré dievča nikdy neodvráva. I to môže však na nás zanechať stopy v podobe potláčaného hnevu. Ako sa ho zbaviť? Je možné mu otvoriť slušne dvere a poprosiť toho malého čertíka v nás, aby odišiel?
Poďme sa spoločne pozrieť na jednu zo stratégií ako na to:
- Zistite príčinu skrytého hnevu – je to prvý a zároveň najťažší krok. Zažili ste niečo nepríjemné ako dieťa? Alebo vás postihla strata blízkeho? Snažte sa prísť na koreň skrytého hnevu a kde vznikol.
- Načúvajte svojim pocitom – skúste si jeden mesiac zapisovať svoje pocity- čo milujete a čo naopak nenávidíte, čo vidíte pozitívne a čo negatívne. Možno vám práve toto pomôže porozumieť samým sebe a uvedomiť si, čo je príčinou vášho vnútorného hnevu.
- Zapisujte si svoje sny – opakuje sa vám ten istý alebo podobný sen a vy neviete prečo? Máte nočné mory? Podľa štúdie Goethe University Frankfurt, potláčanie nechcených myšlienok sa prejavuje v podobe viac úzkostných a nepríjemných snov, pričom to má vplyv i na horšiu kvalitu spánku. Majte po ruke pero a papier a akonáhle sa zobudíte, zapíšte si ich. Emócie, ktoré sú v sne, môžu byť potláčané emócie. Sny vám pomáhajú odhaliť vaše vnútro.
Ak už poznáte príčinu vášho vnútorného hnevu, predstavte si situáciu, ktorá sa vám v minulosti stala a zároveň:
- …sa vyrozprávajte – ak ste nahnevaný na niekoho konkrétneho, rozprávajte sa s ním o svojom hneve a povedzte mu svoje pocity. Ďalšia možnosť je rozprávať sa o týchto pocitoch s blízkou osobou, ktorá vás vie pochopiť a podrží vás za každých okolností.
- …vypíšte sa –už ste niekedy písali fiktívny list? Ak v liste uvediete svoje pocity a odpustíte danej osobe, uľaví sa vám a vy sa budete môcť pohnúť ďalej bez vnútorného nepokoja.
- …sa z toho vykričte – vykričte sa v aute, v garáži či doma do vankúša.
- …rozbíjajte veci – počuli ste už o Besniarni? Sídli v Bratislave a jej veľkou výhodou je, že v jej priestoroch môžete rozbíjať taniere, poháre, televíziu či inú elektroniku úplne nerušene. Verili by ste, že vybíjanie zlosti môže byť i zábava?
- ….vyboxujte sa – čo tak kúpiť si boxovací vak? Ak ho však nemáte kde skladovať, môžete navštevovať i hodiny boxu. Oboje splní svoj účel.
- …zapojte fantáziu – predstavte si osobu, ktorú máte veľmi rád a nechajte sa obklopiť pozitívnymi emóciami. Následne si predstavte osobu, ktorá vás ranila. Skúste sa s ňou v mysli porozprávať a odpustiť jej.
- …. si kúpte knihu – Dr. Enright má viac než 30 ročnú prax v terapii odpúšťania. V jeho knihe „Rozhodni sa odpustiť“ pomáha ľuďom konfrontovať sa s vlastným hnevom.
Čo ešte pomáha:
- Počúvanie metalovej muziky – metalová muzika podľa prieskumu University of Queensland pomáha vyčistiť emócie ako hnev a depresia. Dokonca pomáha znižovať smútok a zároveň vás nabije pozitívnymi emóciami.
- Naučiť sa relaxačným a upokojujúcim technikám – neláka vás joga či meditácia? Nevadí. Stačí, ak budete praktizovať správne dýchanie či skúsiť si zacvičiť Qi Gong alebo Tai Chi.
- Nezaspávať nahnevaný – tým, že idete spať nahnevaný, sa vo vás tlačia negatívne emócie a môže sa to prejaviť v snoch. Skúste sa pred spaním s danou osobou porozprávať a odpustiť jej. Ak nemáte tú možnosť, vypíšte svoje pocity na papier, vcíťte sa do danej osoby, pochopte, prečo to urobila a odpustite.
Záver
Na záver mi dovoľte jeden citát, ktorý vystihuje podstatu potláčaného hnevu:
„Potláčaný hnev sa stáva dočasným šialenstvom. Stane sa niečo, čo nie je pod vašou kontrolou. Ak by ste to mohli kontrolovať, boli by ste to stále kontrolovali. Ale zrazu pohár pretiekol. Zrazu to bolo mimo vašej kontroly. Nemohli ste robiť nič, cítili ste sa bezmocný a ono to z vás vyšlo. Takýto človek nemusí byť nahnevaný, ale pohybuje sa a žije v hneve.“ Rajneesh