Hnev je emócia, ktorú pociťuje každý z nás. Niekto viac a niekto menej. Ako pracovať s hnevom?
Keď nás hnev opantáva, snažíme sa ho zbaviť. Pokúšame sa rozumom pochopiť, prečo sa hneváme. Potláčame svoj hnev a dusíme ho v sebe. Poznáte takúto situáciu, keď partner povie svojej partnerke niečo, čo ju nahnevá? Často ide o veci, ktoré nie sú vôbec podstatné, ale v nás naštartujú pocit ublíženia a hnevu. Buď príde hádka, kde si partneri vykričia aj to, čo sa stalo pred x rokmi a vôbec to s touto situáciou nesúvisí, alebo sa partnerka urazí, hnev dusí v sebe a tvári sa, že jej nič nie je. A potom sa dlhé hodiny motáme v tom, čo sa stalo, prežívame minulosť a v myšlienkach riadime svoju budúcnosť. Napr. rozchod.
Ani jedna z týchto ciest nie je správna. Naučiť sa pracovať so svojim hnevom a zvládať ho, je dlhá, ale krásna cesta.
Určite nie potlačením v sebe. To, čomu sa bránime pretrváva. Hnev je energia a keď ho potláčame v sebe, tak sa v nás táto láva hromadí a postupne naberá na sile. Ako sopka. A potom príde situácia, kedy je pomyselný pohár hnevu naplnený a sopka vybuchne. Často neprimerane, pretože sopka je nekontrolovateľná. Takýmto výbuchom môžeme ublížiť nielen ľuďom, ktorých milujeme, ale aj sami sebe.
Ak sa budete snažiť túto sopku udržať, táto nahromadená energia hnevu môže začať splavňovať naše zdravie. prídu zdravotné problémy, ktoré spadajú do kategórie psychosomatických problémov.
Uvoľnenie hnevu znamená, že túto nahromadenú energiu necháme voľne prúdiť telom ako pocit. Potlačený hnev, respektíve zadržanú energiu musíme nechať prúdiť.
Prvý a najjednoduchší krok dať ju von akýmkoľvek športom, fyzickou prácou, alebo sa vykričať, vybiť zlosť do vankúša. V takomto prípade to ale robte osamote, aby ste nikomu ani fyzicky ani emočne neublížili. Takto dokážete eliminovať hnev v danej chvíli.
Druhá možnosť je predýchať tento hnev. Ak sa začnete sústrediť na svoje dýchanie a budete ho pozorovať, odkloníte myšlienky od akútneho hnevu a dýchaním skľudnite svoju myseľ aj telo a dodáte mu novú energiu.
Ale ak sa chcete naučiť s hnevom naozaj pracovať, je tu aj iná možnosť. Staňte sa všímavým pozorovateľom Vášho tela spolu aj s všímavým dýchaním. Kedykoľvek pocítite nejaký aj malý náznak hnevu, zamerajte svoju pozornosť do svojho tela a so zvedavosťou skúmajte svoje pocity. Aké sú to pocity? Tlak, teplo, vibrácie, mravčenie, stiahnutie.. Kde v tele sa nachádza? Akýkoľvek pocit je správny, pretože je to ten Váš pocit. Nič viac len ho vnímajte a zároveň dýchajte.
Skúste si zároveň všímať svoj dych, ako prúdi vzduch dnu a von a zároveň svoje pocity v tele. Dajte do toho celé svoje vedomie. A ak aj prídu myšlienky, prijmite ich, ale nechajte ich ďalej planúť ako obláčik. Nič neposudzujte, ale so srdcom prijmite tieto Vaše pocity. Skúmajte takto svoje telo aspoň 10-15 minút. A príde úľava.
A toto cvičenie je vhodné praktizovať aj keď nie sme v akútnom hneve a afekte. Pravidelným cvičením dosiahnete poznanie seba samého a naučíte sa riadiť svoj život vedome. Toto cvičenie je zo série praktík Mindfulness – meditácie všímavosti.
Ak chcete vedieť viac o Mindfulness, pozrite si naše videá autorov Mindfuness, ktoré pomáhame prekladať do SJ a priblížiť všetkým ľuďom.
Ak sa chcete naučiť tieto techniky, ako zvládať svoj hnev, stres, pozývame Vás na naše kurzy Mindfulness.