Na tému karma je dnes množstvo teórií a názorov. Často ju ľudia vnímajú ako určitý systém odmeňovania a trestania, ktorý je súčasťou systému univerza.
Niektoré teórie a východné filozofie vnímajú karmu ako niečo, čo si nesieme z minulých životov.
Ľudia predpokladajú, že čím viac dobrých skutkov urobia, tým viac budú následne odmenení.
Alebo niekomu, kto má ťažký život, kto prežíva niečo bolestivé, povieme že je to jeho karma. Že túto situáciu si musel vytvoriť. Je to jeho osud. Vnímame, že ten vesmír, stvoriteľ nás súdi alebo odmeňuje podľa toho aké sú naše skutky a činy.
Ale to nie je celkom tak.
Každá akcia má svoju reakciu. Slovo karma znamená „konanie“. Je to základný pojem v hinduizme a budhizme (aj iných tradičných filozofií), ktoré nás vyzýva, aby sme si uvedomili, že všetky naše činy vyvolávajú následok – Karma je teda niečo ako akcia a reakcia.
Pochopenie karmy nám pomáha uvedomiť si, že každé naše rozhodnutie, ktoré urobíme má svoj následok. Keď sme neustále vo svojich posudzujúcich myšlienkach, zahrávame sa s emóciami, oddávame sa rôznym túžbam alebo konáme reaktívne, vytvárame určité vlnenie, čiže dávame do pohybu príčinu, ktorá bude mať vplyv na naše životy … a životy ľudí okolo nás. Určitým spôsobom každý náš čin, teda toto vlnenie, ktoré tým vysielame ovplyvňuje všetko, čo sa deje.
Kvantová fyzika prichádza s úplne iným pohľadom na svet ako klasická fyzika, ktorá berie do úvahy len hmotu. Kvantoví fyzici poukazujú na to, že fyzické atómy, častice nášho tela, sú tvorené vírmi energie, alebo vlnením. Tieto atómy sú neustále v pohybe, točia sa, vibrujú. A ak sa teda pozrieme sami na seba, možno uvidíme, že sme bytosti tvorené energiou a vibráciou atómov. A týmto spôsobom sa vlnia aj energetické informácie nášho konania.
Jack Kornfield vo svojej knihe „Múdre srdce: sprievodca univerzálnym učením budhistickej psychológie“ píše:
„Najlepším spôsobom, ako začať chápať karmu, je pozorovať naše vzorce správania. Uvedomíme si, ako náš mozog a vedomie vytvárajú tie isté opakované vzorce. To, čo neustále podporujeme, to posilňujeme. Ak napríklad trénujeme tenis, tak automaticky očakávame ďalší úder, len čo loptička opustí raketu protihráča, aby sme mohli rýchle zareagovať.
A rovnako je to aj s naším konaním. Tie vzorce, ktoré nevedome a automaticky opakujeme, tie posilňujeme. A nevedome tak budujeme svoju karmu ako príčinu a následok.
Napríklad, ak sa neustále na niečo hneváme, ak ku každej životnej situácii pristupujeme s negatívnym postojom, bojujeme s ňou. Aj tie najmenšie poznámky okolia nás vytočia. Tieto vzore sa neustále zaznamenávajú na náš vnútorný hard disk. Keď sa zaznamenávajú opakovane, tento vzorec sa stáva našou súčasťou, našou pravidelnou reakciou na akúkoľvek situáciu. Proste vybuchneme a ani nevieme prečo. Moderná neuroveda má už dnes množstvo dôkazov, že to takto funguje. Naše opakované vzorce myslenia a následného konania skutočne menia náš nervový systém. “
V tradičných učeniach o karme je zámer našich činov nesmierne dôležitý.
Činmi, ktoré konáme s čestným, úprimným úmyslom, v našich životoch sadíme semienka šťastia a lásky, zatiaľ čo činy, ktoré vychádzajú zo zámerov sebectva, chamtivosti, nenávisti alebo poškodzovania, nás posúvajú k utrpeniu. A tak všetky naše činy, naše konanie, či sú s čestným zámerom alebo nie, vytvárajú vlnenie a ovplyvňujú všetko okolo nás.
„Karma sa pohybuje dvoma smermi. Ak budeme konať čestne, semienko, ktoré vysadíme, bude mať za následok šťastie. Ak nebudeme konať čestne, výsledkom bude utrpenie. “- Sakyong Mipham
Súčasťou tradičných učení o karme je to, že neustále priťahujeme určité životné situácie, ktoré sme zasiali prostredníctvom našich predchádzajúcich zámerov a nášho konania. A možno aj v tom predchádzajúcom živote…
Tieto okolnosti sú súčasťou evolučného vývoja nášho života. Neprichádzajú k nám preto, aby nás trestali alebo odmeňovali, ale aby nám pomohli zobudiť sa, uvedomiť si seba samého a otvoriť naše srdcia. Aby sme pochopili ako sme uviazli v egoistických vzorcoch ochrany a obrany, čím sme obalili naše srdcia pancierom. Je to v podstate dar vo forme našich životných situácií, ktoré nás nabádajú k tomu, aby sme sa prebudili. Aby sme si začali uvedomovať seba samého a svoje konanie. A o tom je v podstate celý vedomý spôsob života, o ktorom sa dnes tak veľa hovorí.
Mindfulness, teda všímavosť nám umožňuje lepšie si uvedomovať prítomný okamih a rozumnejšie si vyberať naše zámery a činy, ktoré sadíme v prítomnosti. Počas sedení Mindfulness sa učíme uvedomovať si svoje fyzické pocity, emócie a myšlienky.
Učíme sa byť pozorovateľom svojich myšlienok a vybrať si len tie, ktoré sú pre nás užitočné. Vystupujeme z autopilota našich vzorcov, ktoré, sme si tak hlboko zapísali.
Učíme sa byť chvíľu sami so sebou pomocou meditácií všímavosti.
Sadíme nové postoje ako prijatie, neposudzovanie, dôveru, láskavosť, trpezlivosť, aby sme siali lepšiu úrodu. Svojim novým postojom k životu si môžeme pomôcť vytvárať „dobrú karmu“. A prijatím všetkého, čo je tu dnes s nami, akejkoľvek situácie, vymazať staré zápisy na našom „hard disku“.
A tak Vás pozývam prevziať zodpovednosť za svoje konanie a tým aj za kvalitu nášho života. Je to rozhodnutie, ktoré nám otvára nové cesty, ktoré vedú k láskavosti, prepojeniu seba so všetkým okolo nás, a tým pádom ku skutočnému šťastiu a slobode.
Ako kvalifikovaný lektor certifikovaného programu Mindfulness MBSR Vás prevediem tým, čo vo svete pomáha ľuďom nielen pri vytváraní krajšieho a plnohodnotnejšieho života, ale aj pri rôznych zdravotných problémoch. Ponúkam Vám 8 týždňový kurz všímavosti – Mindfulness MBSR
Zdroj: https://mrsmindfulness.com/