Ako sa naladiť na pozitívne myšlienky, keď sa v hlave preháňajú skôr tie negatívne? Väčšinu našich myšlienok tvoria tie negatívnejšie. Buď riešime to, čo sa stalo alebo to čo sa možno stane. Ak sme v minulosti, väčšinou riešime rôzne situácie, ktoré sa stali a ako sme ich mohli urobiť iným spôsobom.. lepšie. V hlave sú rôzne výčitky, hnevy, smútok.. Ak sme v budúcnosti, tak si plánujeme rôzne katastrofické scenáre a v hlave sú obavy a strach. A ak prídu pozitívne myšlienky, tak sa rýchlo vytratia. Podľa výskumov neboli pozitívne myšlienky dôležité k prežitiu našich predkov a tak ich nemáme zakódované v DNA.
Ak máme plnú hlavu minulosti a budúcnosti, strachu, obáv, hnevu, výčitiek… cítime sa nepríjemne. Tieto myšlienky ovplyvňujú aj naše pocity v tele, ktoré si vôbec neuvedomujeme. Máme stiahnutý žalúdok, tlak v bruchu, na hrudi, stiahnuté hrdlo, alebo bolesť hlavy.. A keď je to dlhodobý proces, prichádzajú zdravotné problémy.
Ak sa ale naladíme na pozitívne myšlienky, pocity v tele sú príjemné. Zväčša ľudia definujú tento pocit ako príjemné teplo na srdci, na hrudi. Ja by som k tomu ešte dodala, že je to pocit akoby sa srdce rozpínalo do priestoru a spájalo so všetkým. A tento pocit vyvoláva pokoj a harmóniu. Cítime sa šťastní, aj keď sme zrovna nestretli princa a nevyhrali v športke.
Môžeme si:
Vedecké štúdie v posledných rokoch dokázali, že meditácie všímavosti, vďačnosť aj láskavý a súcitný prístup (Compassion), menia našu štruktúru mozgu a aktivujú iné mozgové bunky. Pomáhajú nám vymaniť sa neustáleho trápenia, negatívnych pocitov a naopak otvárajú nám srdce a navodzujú pocit radosti a spokojnosti.
ktorá je súčasťou programu Mindfulness MBSR (znižovanie stresu pomocou všímavosti).