Môj prvý podcast na tému Ako žiť v prítomnom okamihu.
Pred pár dňami som dostala pozvanie na rozhovor od Kristíny Kaňuchovej, študentky žurnalistiky, ktorá založila projekt Na môj dušu. Ako sama na začiatku nášho rozhovoru hovorí: „Uvedomila som si, že mojim cieľom a životným zmyslom je pomáhať ľuďom“a tak založila tento projekt, kde sa rozpráva s ľuďmi podobného zmýšľania.
Počas rozhovoru sme sa bavili o tom, ako môžeme žiť viac v prítomnom okamihu, čo to znamená byť tu a teraz a uvedomovať si seba samého.
Keď som sa pred zhruba 10 rokmi prvý krát stretla s knihou Sila prítomného okamihu od Eckharta Tolleho, začala som veľa rozmýšľať o tom, ako môžem pretaviť to, čo som si prečítala do tej prítomnosti každodenného života. Knihu som prečítala viac razy a začala som byť pozorovateľom seba samej, svojich myšlienok, svojich emócií a reakcií. A môj život, moje vzťahy, moje pocity sa začali postupne meniť.
Nakoľko som sa už vtedy pár rokov venovala metóde DFS, pozorovanie som mala tak trochu „v krvi“. Jednou z úvodných praktík bolo pozorovanie prázdnej škatuľky na stene a vytváranie priestoru vo svojom vnútri. Zo začiatku som nechápala načo je to dobré. Pochopenie prišlo až rokmi a vďaka tomuto pozorovaniu seba samej sa začal proces uvedomovania.
A keď som pred časom natrafila „náhodou“ na Mindfulness, pochopila som, že toto je presne to, čo už roky na sebe skúšam a ako na sebe pracujem.
Tréning Mindfulness mi ale priniesol taký komplexný systém, ktorý ma hneď očaril. A tak som sa rozhodla byť trénerkou Mindfulness MBSR – na zníženie stresu.
Viac o tom, čo je Mindfulness, ako funguje a ako nám môže pomôcť nájdete v rozhovore s Kristínou Kaňuchovou v podcaste Na môj dušu.