Stres je slovo, ktoré sa v dnešnej dobe skloňuje na každom kroku. So stresom ráno vstávame, so stresom ideme do práce a bohužiaľ často aj pre deti do školy, so stresom raňajkujeme a so stresom si často líhame aj do postele.
Všetci prežívame stres, o tom niet pochýb. A stres sám o sebe nie je zlý. Ako hovorí Saki Satorelli americký profesor medicíny, riaditeľ kliniky pre redukciu stresu a riaditeľ centra Mindfulness MBSR: „Myslím, že je podstatný rozdiel medzi stresom samotným a pocitom, ktorý ľudia často popisujú slovami som v strese.“
Problém teda nie je v strese samotnom, ale v tom ako ho my vnímame. A toto naše vnímanie ovplyvňuje naša myseľ. Naša myseľ funguje na základe uložených vzorcov z dávnej minulosti ľudstva, ktorú si nesieme so sebou, ale aj udalosťami, ktoré sme prežili. A každý z nás prežil aj niečo negatívne. Skôr ako si určitú udalosť stihneme uvedomiť, naša myseľ a jej časť nazývaná Amygdala zareaguje. A my ideme na tzv. autopilota. Naše reakcie nie sú na báze nášho uvedomenia.
Ukážme si jeden „jednoduchý“ matematický vzorec. Udalosť / podnet + naša interpretácia = emócie. Naše emócie aj stres ovplyvňuje naša interpretácia a tú ovplyvňuje naša myseľ a naše neustále premýšľanie. Premýšľame o minulosti a udalosti vzťahujeme na tieto situácie, premýšľame o budúcnosti a udalosti ovplyvňujeme našimi obavami z toho, čo by sa mohlo stať.
Keď rozmýšľame, sme ponorení príliš hlboko v niečom a nahrávka v našej mysli ide stále dokola ako pokazený gramofón..
Mark Twain raz povedal: „Môj život bol naplnený hroznými tragédiami, z ktorých väčšina sa nikdy nestala“. My neustále premýšľame o niečo, čo by sa mohlo stať, ako to môže dopadnúť, maľujeme si „čierne“ obrázky na plátne svojej mysle. Alebo sme v minulosti a neustále si premietame to, čo sa stalo a ako inak sa to malo stať a čo i teraz o nás niekto pomyslí a čo ak nás za to vyhodia z práce… alebo čo ak prišiel môj partner domov neskoro pretože ma už nemiluje.
Po celý čas sme ovplyvnený katastrofickými scenármi našou vlastnou interpretáciou udalosti. A túto interpretáciu nám neustále podsúva naša myseľ. A my konáme, rozmýšľame, motáme sa v jednom kruhu bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili,
Niektorí ľudia sa zbalia a utečú mimo „civilizáciu“, niektorí zmenia prácu, šéfa, partnera… ale často sa nič nestane. Prečo? Pretože to, čo treba začať meniť je naša myseľ. Mozog je sval, ktorý sa dá meniť. Dnes už je o tom množstvo vedeckých výskumov z oblasti neurovedy.
Môžeme začať myslieť pozitívne. To je dôležitý krok. Ale aj tak nás často prevalcujú negatívne myšlienky.
Môžeme si začať hovoriť každý deň pozitívne afirmácie. Áno, je to cesta. Ale realita ukazuje, že často týmto pozitívnym tvrdeniam o sebe neuveríme, pretože afirmácie opakujeme len v mysli a naše telo to vníma pocitmi inač. A tak nás často prevalcujú pocity hnevu samých na seba, posudzovania, neustáleho vyčítania si.
Vedecké výskumy z oblasti neurovedy dnes poukazujú na spôsob ako zvládať svoje emócie a stres. Ide o všímavosť našej mysle k tomu, čo sa deje v prítomnom okamihu. Mnohí z nás čítali knihu Eckahrat Tolleho – Sila prítomno okamihu. Ale aj tak je ťažko uchopiť toto bytie v prítomnosti.
Jednou z najnovších techník, ktoré majú za sebou množstvo klinických dôkazov, je Mindfulness MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Tieto techniky, tento ucelený program cvičení, ktoré sa nazývajú aj meditácie nás učia pracovať so svojou mysľou. Nie zbaviť sa myšlienok, ale naopak spriateliť sa s nimi. Uvedomovať si ich a rovnako aj svoje pocity, emócie. Uvedomovať si to, čo sa deje v prítomnom okamihu tu a teraz. Takto dokážeme vystúpiť z toho zažitého autopilota v našej hlave a prevziať riadenie svojej mysle, emócii, pocitov aj interpretácie udalosti v živote do vlastných rúk. Aj keď je dnes v doprave trendom riadiť lietadlá a autá pomocou autopilota, v našom živote to ide proti nám samotným.
Pripravili sme pre Vás viacero školení a kurzov na tému Mindfulness MBSR alebo ako žiť bez stresu.
Poďte sa s nami naučiť žiť v prítomnosti bez toho, aby sme sa nechali vyrušovať stresom okolo nás.
Obrázok zdroj: Gerd Altmann z Pixabay