Mindfulness je náš stav mysle, kedy všetku svoju pozornosť sústredíme na prítomný okamžik. Vypneme náš rozum, naše myšlienky a vnímame svoje pocity tu a teraz. Nazýva sa to aj meditácia všímavosti. Ide o uvedomenie si toho, čo vnímame a cítime v prítomnosti bez toho, aby nám náš rozum hovoril, čo a ako máme robiť, bez predsudkov, bez strachu, bez posudzovania.
Skúšali ste už meditáciu? O meditácii sa dnes veľa hovorí. Mnohí ju odsudzujú a vnímajú ju ako súčasť ezoteriky. Je pritom vedecky dokázané, že meditácia ako taká, má pozitívny účinok na našu myseľ i telo. Meditácia, ktorú poznáme ako duchovnú praktiku je zameraná viac na spojenie nášho tela, rozumu a vyššieho JA alebo ducha do jedného celku, do jednoty. Je to splynutie s hĺbkou nášho vnútra. Je to pocit splynutia s nekonečnom.
Mindfulness je stav všímavosti svojich pocitov, ktoré prežívame v prítomnosti. Rovnako ako pri štandardnej meditácií, je jej cieľom odbúrať naše neustále plynúce myšlienky, ale s cieľom prežívať prítomnosť. Vnímať pocity našimi zmyslami, našim fyzickým telom a prežívať autentickú realitu každého okamžiku.
Je to starodávna tradícia, ktorú je ľahké sa naučiť, no ťažšie je zotrvať a praktizovať ju pravidelne. Ak vás tento malý „háčik“ neodradí, budete mať v rukách ďalší mocný nástroj na šťastnejší život.
Podľa doterajších štúdií má mindfulness alebo všímavý stav mysle hneď niekoľko výhod:
Vedeli ste, že pravidelné praktizovanie po určitú dobu, nám môže doslova zmeniť štruktúru nášho mozgu tak, že budeme zažívať viac pozitívnych emócií? Tým zoznam pozitívnych účinkov ale ani zďaleka nekončí. Meditácia všímavosti – všímaveho stavu mysle nám dokonca pomáha spojiť sa s našimi emóciami a po nejakom čase môže zvýšiť náš pocit šťastia a optimizmu a dokonca i náš zmysel pre spiritualitu. Pomáha nám prijať to, akí sme a zvýšiť v nás pocit naplnenia a spokojnosti so životom. Zvyšuje pocit empatie a súcitu a tým zlepšuje náš vzťah s ostatnými ľuďmi.
Mindfulness – všímavý stav mysle je spôsob, akým sa učíme byť plne prítomný v danom okamihu. Vedie nás k tomu, aby sme si uvedomovali danú chvíľu namiesto toho, aby sme premýšľali o minulosti alebo budúcnosti. Túto zručnosť uvedomovania si prítomného okamihu si môžeme zautomatizovať jeho pravidelným praktizovaním. Praktizovať tento stav mysle môžeme kedykoľvek, kdekoľvek a pri akejkoľvek činnosti.
Pri praktizovaní mindfulness nemusíme sedieť v lotosovom kvete a ani na stoličke. Uvedomovanie si svojich pocitov v prítomnosti môžeme vnímať pri chôdzi, pri jedení, varení, pri umývaní riadu, pri šoférovaní…
Jedinou podmienkou je uvedomovať si svoj stav mysle. Plne sa sústrediť sa len na túto jednu činnosť a prežívať ju v prítomnosti.
Často sa pri svojich konzultáciách a školeniach stretávam s ľuďmi, ktorí sú v neustálom strese. V jednom okamžiku sa im v hlave víri množstvo myšlienok. Činnosti, ktoré robíme si často ani neuvedomujeme. Riadi ich auto-pilot, naše nevedomie, pričom naše vedomie je zaneprázdnené množstvom iných myšlienok.
Najlepší príklad je šoférovanie. Koľko razy ste dorazili do cieľa, kde chodíte pravidelne, bez toho aby ste vôbec cestu vedome zaregistrovali?
Alebo idete si vyvetrať hlavu prechádzkou, behom a ani neviete ako ste sa dostali do cieľa?
Cieľom praktizovania vedomého a všímavého stavu mysle je vynechať autopilota a vedome riadiť svoje činnosti, prežívať ich a preciťovať každý okamžik.
To, že kam ide naša pozornosť, tam ide energia počul už každý. Ale kam ide energia, keď je pozornosť rozbitá do množstvá myšlienok z minulosti alebo obáv z budúcnosti?
Ak chceme byť tvorcom svojho vlastného života, musíme byť pánom aj svojej mysle. Nie je to jednoduché naučiť sa. Stačí ale začať a denne sa venovať prítomnosti aspoň 15 – 20 minút. Ak to vydržíme praktizovať istý čas, bude to čoraz jednoduchšie vydržať aj dlhší čas.
Zaujala vás meditácia všímavosti a chcete ju i naďalej praktizovať? Ak áno, skôr než začnete je dobré si uvedomiť, že:
Ak si kladiete otázku, ako sa naučiť praktizovať vedomý a všímavý stav mysle, existuje celý rad možností od kníh, cez online aplikácie až po kurzy, či prednášky. Je len na vás, ktorý spôsob vám najviac vyhovuje. Potrebujete cítiť podporu a máte veľa nezodpovedaných otázok? V tom prípade je kurz mindfulness pre vás to pravé orechové. Nájdete ho aj u nás v ponuke našich kurzov a školení.
Ak ste sa ešte s mindfulness – meditáciou všímavosti nestretli a radi by ste ju začali praktizovať, nasledujúci postup vám môže pomôcť:
Ak sa naučíte všímavosti svojej mysle v sede a klude, môžete ju praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek.
A ak by ste sa chceli naučiť ako na to, príďte medzi nás na sedenia Mindfulness – žijeme vedome tu a teraz