Depresia je dnes choroba, ktorá postihuje v rovnakej miere mladých ľudí ako aj staršiu generáciu. Pocit prázdnoty, nechuť k akejkoľvek činnosti, strata zmyslu života, nepokoj, nervozita… To sú len niektoré z príznakov depresie.
Všetky tieto príznaky sú naše myšlienky a reakcie tela na tieto myšlienky, teda naše emócie. Myšlienky sú ale produkt nášho rozumu, ktorý nás neustále odvádza od nášho bytia. Myšlienky sa vždy spájajú s minulosťou alebo budúcnosťou, teda našimi prežitými situáciami z minulosti, alebo obavami a strachmi z budúcnosti, z toho čo má prísť.
Prítomnosť je iná. Uvedomovať si sám seba, svoje pocity v prítomnosti, je stav bytia. Je to radosť a naplnenie.
Otázka je teda, či táto hektická doba a hon za materiálnymi statkami nám nechce cez choroby, akou je aj depresia, povedať spomaľ a začni si uvedomovať sám seba. Začni žiť v prítomnosti. Zvyšovanie individuálneho aj kolektívneho vedomia je cesta našej evolúcie do budúcnosti.
Kniha Duchovná liečba depresie pomocou všímavosti, ktorá je predávaná aj na pultoch našich kníhkupectiev, popisuje novodobý trend v liečbe depresie. Ide o meditáciu všímavosti, nazývanú aj Mindfulness.
V knihe sú uvedené postupy, ktoré môžeme začleniť do svojho každodenného života a ktoré nám pomôžu vymaniť sa z mentálnych návykov, ktoré v nás vznikli v pocitoch nešťastia. Tento program je známy ako kognitívna terapia založená na všímavosti (MBCT). Spája v sebe najnovšie poznatky modernej vedy a formy meditácie, ktoré sa ukázali ako klinicky účinné v rámci konvenčnej medicíny a psychológie. Výskum preukázal. že tento program môže o polovicu znížiť riziko relapsu u tých, ktorí zažili 3 alebo viac epizód depresie.
Autori knihy, ktorí sú vedci a klinický psychológovia, sami hovoria, že dospeli k novému poznaniu toho, čo je a čo nie je účinné pri liečbe opakovanej depresie. Zistili, že antidepresíva „napravujú“ depresiu, ale len tak dlho, pokiaľ ju ľudia užívajú. Zistili, že po vysadení antidepresív sa po určitom čase vráti.
Cesta bádania ich doviedla k preskúmaniu možnosti využitia meditatívnej praxe, ktorá je zameraná na rozvíjanie určitej formy vedomia, Označuje sa ako všímavosť a pochádza z múdrych duchovných tradícií východu.
Tieto techniky, ktoré sú po tisícročia súčasťou budhistickej kultúry upravili a zdokonalili pre používanie v modernej medicíne a dnes je známy ako MBSR (Program na zmiernenie stresu založená na všímavosti).
Všímavosť, respektíve technika Mindfulness nás učí zameriavať pozornosť na pocity a vnemy, ktoré sa odohrávajú v našej prítomnosti. Táto technika umožňuje hlbšie poznanie seba samého. Pomáha aj k zmene nášho myslenia tým že nás presúva z myšlienok z minulosti, kde s výčitky, hnev a iné negatívne emócie a z budúcnosti, kde je strach a obavy, do prítomnosti, kde vieme prežívať práve súčasné pocity radosti a šťastia z jednotlivých okamžikov.
V knihe autori poukazujú na to, že snaha vymaniť sa z depresie obvyklým spôsobom, ktorý zameriava na riešenie problémov a naprávania toho, čo je s nami „zle“ nás len uvrhuje do ešte hlbšej depresie. Naše strachy z dôvodu stavu nášho života o tretej ráno, sebakritizovanie sa za naše slabosti, keď cítime, že prepadáme do smútku, zúfale pokusy presvedčiť svoje srdce a telo aby sa tak necítili a všetko ďalšie podobné myšlienkové víry v našej hlave nikam nevedú a len prehlbujú našu depresiu.
A ak Vás metóda meditácie všímavosti – Mindfulness zaujala, pridajte sa do kurzu Mindfulness MBSR alebo vyskúšate individuálny koučing.
Viac informácií nájdete na: www.mindfulness-mbsr.sk